“İnkılâp romanları”nda beden politikaları ve yeni neslin inşası
Body politics in“inkilap novels”and the construction of a new generation
- Tez No: 990073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARMAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Ulus devletlerin özellikle kuruluş dönemlerinde, edebî eserlerin toplumsal ve ideolojik alt metinlerini karakterin bedensel inşası üzerinden takip etmek mümkündür. Beden sosyal inşanın bir parçası olarak değişen toplumsal standartları, ulusal kimliğin oluşturulma sürecini ve onu belirleyen sınırları izlemeye olanak tanıyan, toplumsal normlar ve iktidar ilişkileri tarafından şekillendirilmiş bir sosyal kategori, başka deyişle bir haritadır. Beden, sosyolojik bir olgu olarak 19. yüzyılda biyopolitikanın bir nesnesi haline gelir, ulus devletin inşasında yeni bir insan yaratmak üzere iktidar mekanizmalarının işletildiği, düzenlemeye ve dönüşüme tabi tutulan bir müdahale alanına dönüşür. Cumhuriyet'in ilk yıllarında hayatın her alanına nüfuz eden toplumsal seferberlik, ideal insanı ve yeni değerlerin taşıyıcısı olacak genç nesli yaratmada belirli bir politikanın izlenmesini zorunlu kılar. Toplumsal dönüşüm hareketinden edebiyat da etkilenir, özellikle 30'lu yıllarda edebiyat inkılâbı anlatma misyonunu üstlenir ve bir kanon yaratılması hedeflenir. Bu dönem romanlarında inkılâp düşüncesinin taşıyıcısı olacak yeni insan sorunsallaştırılırken, aynı zamanda karakter inşasında bedensel ve moral açıdan ideal insanın ideolojik bir temsili verilir. Kanonik romanlar, edebî düzlemde beden politikalarını görünür kılar. Bu çalışmada edebiyatta beden politikalarının ve aynı zamanda yaratılmak istenen“yeni insan”profilinin izini sürmek amacıyla, dönemin edebî hareketleri içinde iktidarla diyalog halinde olan Yeşil Gece, Yaban, Ankara, Tatarcık ve Çıplaklar romanları incelenmekte, edebiyattaki yenilik hareketine biyopolitik perspektiften bakılmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the formative periods of nation states, the social and ideological subtexts of literary works can be traced through the bodily construction of characters. As part of social construction, the body functions as a social category shaped by norms and power relations. Through the body, we can trace changing social standards, the formation of national identity, and the boundaries that define it. In this sense, the body serves as a map. As a sociological phenomenon, the body became an object of biopolitics in the nineteenth century. It turned into a site of intervention, subject to regulation and transformation. Through these processes, mechanisms of power sought to produce a new kind of human subject for the emerging nation-state. In the early years of the Republic, the social mobilisation that permeated all spheres of life necessitated the adoption of a specific policy aimed at creating the ideal individual and a young generation that would carry the new values. Literature is likewise influenced by this movement of social transformation, and particularly during the 1930s, it assumes the mission of narrating the revolution and aims to establish a literary canon. In the novels of this period, a new human subject is imagined as the carrier of revolutionary ideas. At the same time, these novels present an ideological image of the ideal individual through their characters. Canonical novels define this ideal both physically and morally and make body politics visible in the literary sphere. In order to trace body politics in literature and the profile of the“new human”that was sought to be created, this study examines the novels Yeşil Gece, Yaban, Ankara, Tatarcık, and Çıplaklar. These novels, situated within the literary movements of the period, engage in dialogue with political power and point to a specific trajectory. Within this framework, the relationship between literature and modernisation is examined.