Diyetle obez yapılan sıçanlarda adrenalektominin leptin düzeylerine ve bazı metabolik parametrelere etkisi
The Effect of adrenalectomy on leptin levels and on some metabolic parameters in diet-induced obese rats
- Tez No: 99008
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR NURİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Son zamanlarda birçok ülkede büyük bir sorun olan obezitenin leptinle ilişkisi konusunda birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaların bazılarında kemirgenlerde çeşitli yollarla oluşturulan obezite tiplerinde adrenalektominin kilo kaybına yol açtığı ve bu yolla obeziteyi engellediği ileri sürülmektedir. Hayvanlarda oluşturulan obezite modellerinden insanlardaki obeziteye en yakın olanı diyetle oluşturulan obezite olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada Sprague-Dawley türü sıçanlarda yüksek kalorili diyet verilerek sekiz haftada obezite oluşturuldu. Daha sonra adrenalektomi yapılarak onbeş gün sonra bu sıçanlardan alman kan örneklerinde kontrol gruplarına göre leptin ve bazı metabolik parametrelerin nasıl etkilendikleri incelendi. Çalışmanın sonunda diyetle obezite oluşturulan sıçanlarda leptin, glukoz, trigliserit ve VLDL (Very Low Density Lipoprotein) düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulundu. Free T3, fosfor ve BUN (Blood Urea Nitrogen) konsantrasyonları obez sıçanlarda non obez sıçanlara göre daha düşük düzeylerdeydi. Yapılan adrenalektomi ise hem obez hem de nonobez sıçanlarda leptin, glukoz, trigliserit ve VLDL düzeylerinde düşüklüğe yol açarken, serum fosfor düzeylerinde artışa ve sadece nonobez sıçanlarda BUN konsantrasyonlarında yüksekliğe sebep oldu. Sonuç olarak adrenalektominin yol açtığı leptin düzeylerindeki düşüş adrenalektomi sonucu oluşan vücut yağ dokusundaki azalmadan dolayı olabilir. Glukoz, trigliserid ve VLDL düzeylerindeki düşüşler ise adrenalektominin etkisiyle glukoneogenezin bozulması ve lipogenezin azalması sonucu olabilir. Adrenalektominin hem leptini hem de metabolizmayı etkileyerek obeziteye engel olabildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Recently, there has been many investigations on the relationship of leptin with obesity which is the main health problem in some countries. In some of these studies, it was claimed that adrenalectomy has lead to weight loss and thus prevented obesity that was produced with various way in rodents. It was also accepted that diet-induced obesity in animals is the most similar obesity model in humans. In this study, obesity has been developed with high calory diet given for 8 weeks in Sprague-Dawley rats. Then, it has been investigated that how leptin and some metabolic parameters change in blood samples obtained from rats 15 days after adrenalectomy when compared control animals. At the end of the study, there were statistically significant increases in leptin, glucose, trigliseride and VLDL (Very Low Density Lipoprotein) levels in diet-induced obese rats. Free T3, phosphorus and BUN (Blood Urea Nitrogen) concentrations were found lower in obese rats than in nonobese ones. While adrenalectomy leaded to decreased serum leptin, glucose, trigliseride, and VLDL and to increased phosphorus both in the obese and nonobese rats, serum BUN levels were found higher only in obese animals. As a conclusion, it could be claimed that decrease in leptin levels may be attributed to reduced adipose tissue due to adrenalectomy. On the other hand, decreases in glucose, trigliseride and VLDL levels might be the consequence of reduced lipogenesis and impaired gluconeogenesis with the effect of adrenalectomy. It was concluded that adrenalectomy might prevent obesity by effecting leptin and metabolism.