Hiper ve hipotiroidili hastalarda MDA, SOD, GSH-PX ve katalaz düzeyleri
The MDA, SOD, GSH-PX and catalase levels in hyper and hypothyroid patients
- Tez No: 99007
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAMIK DELİBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
60 7. ÖZET Bu çalışmada, hipertiroidi ve hipotiroidide oksidan-antioksidan sistemdeki değişiklikler ile hipertiroidi iken PTU ile ötiroid hale getirilen ve hipotroidi iken L- Tiroksin kullanarak ötiroid hale getirilen hasta gruplarında tedavinin bu gruplara etkisini araştırdık. Bu amaçla hipertiroidi ve hipotiroidili hastalar ile hipertiroidi iken PTU ile ötiroid hale getirilen ve hipotroidi iken L-Tiroksin kullanarak ötiroid hale getirilen hasta gruplarında eritrosit SOD, GSH-PX, CAT, MDA ve serum MDA düzeyleri ölçüldü. Hipertiroidili grupta kontrol grubuna göre eritrosit CAT, MDA ve serum MDA düzeyleri istatiksel olarak yüksek bulundu. PTU ile tedavi edilen hipertiroidili grupta ise eritrosit CAT, MDA ve serum MDA düzeylerinnin kontrol grubu düzeylerine yaklaştığı görüldü. SOD ve GSH-PX aktivitelerinde gruplar arasında önemli fark bulunamadı. Sonuç olarak tiroid hastalıklarında oksidan- antioksidan dengenini bozulabileceği ve bunun da organizmayı olumsuz olarak etkileyebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
61 8. SUMMARY In this study, we investigated the effects of hyperthyroidism and hypothyroidism on the oxidant-antioxidant balance. The effects of therapy on the changes seen in these patients were investigated in patients treated with PTU and L- Thyroxin. For this purpose erythrocyte SOD, GSH-PX, CAT, MDA and serum MDA levels were measured in patients with hyperthyroid, hypothyroid and eutroid state by using PTU or L-Thyroxin. Erythrocyte CAT, MDA and serum MDA levels were found significantly high in hyperthyroidic group when compared to control group. It has seen that these changes returned to the levels of control group with the PTU treatmend. It has not found any significant changes in levels of SOD and GSH-PX. Consequently, we thought that oxidant-antioxidant balance may disturbed in thyroid diseases and these changes may cause systemic side effects.