All-on-4 ve All-on-6 uygulamalarında multi-unit abutment üstü modifiye tarama bayraklarıyla alınan dijital ölçülerin doğruluk karşılaştırması
Accuracy comparison of digital impressions acquired with modified scan bodies on multi-unit abutments in All-on-4 and All-on-6 applications
  1. Tez No: 990093
  2. Yazar: HALİL NURİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, multi unit abutment üstü tam ark implant destekli rehabilitasyonlarda dijital ölçü doğruluğunu etkileyen tarama bayrağı tasarımı ve üretim yöntemlerini, All-on-4 ve All-on-6 implant yerleşim konseptlerinde karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışma in vitro koşullarda yürütüldü. Alt çene modeline All-on-4 ve All-on-6 konfigürasyonlarında yerleştirilen implantlar, kontrol tarama bayrağı (implant firmasının orijinal tarama bayrağı) ile birlikte, klinik/laboratuvar koşullarında farklı metot ve malzemelerle üretilen replika tarama bayrakları ve bunların geometrik olarak modifiye edilmiş varyantları ile taranarak doğrulukları karşılaştırıldı. Dijital ölçüler ağız içi tarayıcı TRIOS 5 ile alındı. Doğruluk, referans verilerle karşılaştırmalı olarak implantlar arası lineer sapma (μm), açısal sapma (°) ve 3B RMS (μm) metrikleri üzerinden değerlendirildi (α=0,05). Bulgular: Lineer ve açısal sapma analizlerinde her iki konseptte de tüm ölçüm noktalarında gruplar arasında anlamlı fark bulundu (p<0,001). Kontrol grubu en düşük sapmaları verirken, geometrik modifikasyon içermeyen replika tasarımlarda sapmalar belirgin şekilde arttı. Referans zenginleştiren modifikasyonlar (diş eklentisi, yatay uzantı eklentisi) doğruluğu iyileştirerek kontrol düzeyine yaklaşabildi. Özellikle diş modifikasyonu yapılan gruplar kontrol grupları ile beraber diğer gruplardan belirgin daha az sapma gösterdi. 3B RMS analizinde tarama bayrağı tipi baskın etkendi (F=244,322; p<0,001; ηp²=0,954); konfigürasyonun tek başına etkisi istatistiksel olarak anlamsız bulunurken (p=0,055), etkileşim anlamlıydı (p=0,002; ηp²=0,246; R²=0,955). Sonuç: Tam ark dijital ölçü doğruluğu, birbiriyle etkileşim halindeki çok sayıda değişkenin (multifaktöriyel) etkisi altında olsa da, ana belirleyici tarama bayrağı tasarımıdır. Modifikasyonsuz replika yaklaşımları doğruluğu azaltabilir; referans sürekliliğini güçlendiren geometrik modifikasyonlar doğruluğu destekleyebilir. İmplantların yerleşim farklılıkları ve tarama bayraklarının üretim yöntemleri ana belirleyici olmasa da doğruluğu etkileyen ikincil bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to comparatively evaluate scan body design and manufacturing methods that affect the accuracy of digital impressions in multi-unit abutment–supported full-arch implant rehabilitations, within the All-on-4 and All-on-6 implant placement concepts. Materials and Methods: The study was conducted in vitro. Implants placed in All-on-4 and All-on-6 configurations in a mandibular model were scanned using a control scan body (the original scan body of the implant manufacturer), as well as replica scan body produced under clinical/laboratory conditions using different methods and materials, and their geometrically modified variants; accuracy was compared among groups. Digital impressions were obtained with the TRIOS 5 intraoral scanner. Accuracy was assessed by comparing the data with reference datasets using inter-implant linear deviation (μm), angular deviation (°), and 3D RMS (μm) metrics (α = 0.05). Results: In linear and angular deviation analyses, a significant difference was found among groups at all measurement points in both concepts (p < 0.001). While the control group yielded the lowest deviations, deviations increased markedly in replica designs without geometric modification. Reference-enriching modifications (tooth attachment, horizontal extension attachment) improved accuracy and were able to approach control-level performance. In particular, groups with tooth modifications showed distinctly lower deviations compared with other groups, together with the control groups. In the 3D RMS analysis, scan body type was the dominant effect (F = 244.322; p < 0.001; ηp² = 0.954); the main effect of configuration alone was not statistically significant (p = 0.055), whereas the interaction was significant (p = 0.002; ηp² = 0.246; R² = 0.955). Conclusion: Although full-arch digital impression accuracy is influenced by multiple interacting variables (multifactorial), the primary determinant is scan body design. Unmodified replica approaches may reduce accuracy, whereas geometric modifications that strengthen reference continuity may support accuracy. Although differences in implant placement and the manufacturing methods of scan body are not the primary determinants, they are secondary factors that can affect accuracy.