Kadınlarda pelvik taban kas kontraksiyonunu öğretme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of methods for pelvic floor muscle contraction in women
  1. Tez No: 990466
  2. Yazar: DUYGU SULTAN ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, kadınlara pelvik taban kas kontraksiyonu (PTKK) öğretme yöntemlerinin pelvik taban kaslarını (PTK) doğru kasabilme yeteneği üzerindeki etkisini değerlendirmek; ikincil amacı ise PTKK sırasında görülen yanlış davranışların eğitim öncesi ve sonrası değişimini incelemekti. PTKK eğitimi almamış 48 gönüllü kadın, üç farklı eğitim yöntemine göre sözel anlatım, dijital vajinal palpasyon (DVP) ve perineometre ile eğitim verilen gruplara ayrıldı (n=16/grup). Katılımcıların PTKK'ları, eğitim öncesi ve sonrasında ultrasonografi (USG), DVP, intravajinal yüzeyel prob ile Biyofeedback-Elektromiyografi (BF-EMG) ve perineometre kullanılarak değerlendirildi. PTKK sırasında yapılan yanlış hareketler BF-EMG, gözlem ve palpasyonla değerlendirildi. Eğitim öncesi ve sonrası ölçümler karşılaştırılarak eğitimin etkisi belirlendi. Çalışma sonuçlarına göre, ultrasonografi ile yapılan değerlendirmede kas kontraksiyonu sırasında ölçülen hiatal daralma değerlerinde tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (p<0,05). Perineometre ile yapılan değerlendirmede, kas kuvveti ve endurans (pik süresi) parametrelerinde tüm gruplarda artış izlendi. Enduransın pik tekrar sayısında ise yalnızca perineometre ile eğitim verilen grupta istatistiksel olarak anlamlı bir artış belirlendi (p<0,05). Yanlış kas aktivasyonu üzerine eğitimin grup içi etkileri incelendiğinde, BF-EMG ile değerlendirilen abdominal kaslarda DVP ile eğitim verilen grupta eş zamanlı aktivasyonda azalma saptandı (p<0,05). Gözlem ve palpasyonla değerlendirilen diğer yanlış hareketlerde ise tüm gruplarda azalma kaydedildi (p<0,05). Bu bulgular, fizyoterapistler tarafından farklı yöntemlerle verilen PTKK eğitiminin PTKK'yı doğru şekilde öğretmede ve yapılan yanlış hareketlerin düzeltilmesinde etkili olduğunu; DVP ile verilen PTKK eğitiminin ise PTKK sırasında istenmeyen abdominal kas eş zamanlı aktivasyonunu azaltmada ve kontrol altına almada daha belirgin iyileşmeler sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to evaluate the effects of different teaching methods for pelvic floor muscle contraction (PFMC) on women's ability to correctly contract their pelvic floor muscles (PFM). The secondary aim was to examine changes in incorrect behaviors observed during PFMC before and after training. 48 volunteer women without prior PFMC training were divided into three groups according to the teaching method: verbal instruction, digital vaginal palpation (DVP), and perineometer (n=16 per group). Participants' PFMCs were assessed before and after training using ultrasonography (USG), DVP, intravaginal surface electrodes with biofeedback electromyography (BF-EMG), and a perineometer. Incorrect movements during PFMC were evaluated through BF-EMG, observation, and palpation. The effects of training were determined by comparing pre- and post-training measurements. Study results showed that ultrasonographic assessment revealed a statistically significant decrease in hiatal narrowing during muscle contraction in all groups (p<0.05). Perineometer assessments demonstrated increases in muscle strength and endurance (peak duration) in all groups, while a statistically significant increase in the number of peak repetitions for endurance was observed only in the perineometer-trained group (p<0.05). Regarding the within-group effects of training on incorrect muscle activation, a decrease in simultaneous activation of abdominal muscles was observed in the DVP group using BF-EMG (p<0.05). Reductions in other incorrect movements evaluated by observation and palpation were observed in all groups (p<0.05). These findings indicate that PFMC training delivered by physiotherapists using different methods is effective in teaching correct PFMC and correcting incorrect movements. Furthermore, PFMC training provided via DVP resulted in more pronounced improvements in reducing and controlling unwanted simultaneous abdominal muscle activation during PFMC.