Performance analysis of adaptive array antenna systems in a multiple jamming environment
  1. Tez No: 9906
  2. Yazar: MEHMET LEVENT KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
UYARLAMALI ANTEN DİZİLERİNİN İÇİNDE PEKÇOK BASTIRICI BULUNAN BİR ORTAMDAKİ DAVRANIŞ İNCELEMESİ ÖZETÇE Bu tezde uyarlamalı sıfır yöneltici anten dizilerinin içinde pekçok bozucu bulunan bir ortamdaki davranışları incelenmektedir. Uyarlama işlemi LMS algoritması kullanılan hata azaltılmasına dayandırılmaktadır. Sistem gelen işaretin yönünü ve izgesini (spektrum) bilmekte fakat bozucu işarete ait bilgiye gerek duymamaktadır. Analiz n elemanlı bir dizinin bilinen bir işaret ve m bağımsız sürekli dalga bozucu işareti içinde bulunduran bir ortam için yapılmış ve n=m ile n>m durumları tartışılmıştır. Buna göre n elemanın n-1 bağımsız bastırıcıyı sıfırlayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The behaviour of an adaptive null steering antenna array in a multiple jamming environment is investigated. The error minimisation by the use o-f LMS algorithm is the basis -for the adaptation process. The system operates with the knowledge of the direction o-f arrival and spectrum o-f the signal, but does not need any knowledge of the interfering signal. Analysis is done for an n-element model in the presence of a deterministic signal and m continuous-wave independent jammers where both of the cases n=m and n>m is discussed. It is shown that an array with n elements can satisfactorily null -out n-1 independently located jammers.