Throughput analysis of a type-2 hybrid arq system over non-stationary channels with and without noisy feedback channel
- Tez No: 9907
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL PANAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada seçimli- tekrar lamalı 2.türden melez bir otomatik tekrarlama isteği sisteminin başarım analizi yapılmıştır. Analizde hata sezme ve hata düzeltme amacı ile bir blok kod ve bir de evrişimsel kod kullanılmıştır. Kanal modeli olarak da iki adet üç durumlu durağan olmayan kanal modeli ile çalışılmıştır. Sonuçta bu tür sistemlerde evrişimsel kod kullanıldığında durağan olmayan kanal üzerinden daha iyi verim alındığı görülmüştür. Çalışmanın son bölümünde geri dönüş kanalının gürültüsü de analize katılmış ve geri dönüş kanal gürültüsü arttığında sistem başarımının oldukça etkilenerek düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work the throughput analysis of a Selective-Repeat Type-2 Hybrid ARQ ^Automatic Repeat reQuestlsystem is studied. In the analysis two codes, a linear- block code and a half- rate convolutional code,are used for error detection and error correction, respectively. To model the channel, two non-stationary channel models with three states are utilized. The results show that such a system using convolutional codes is particularly convenient for use over non-stationary channels. Also in the last section the effect of the backward channel noise is considered, and it is shown that the throughput drops considerably as the backward channel conditions become worse.