Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında abonelik sözleşmelerinde haksız şartlar
Unfair terms in subscription agreements within the frame of the Consumer Protection Law
- Tez No: 990704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN AYDINCIK MİDYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
Tüketiciler, abonelik sözleşmelerinde bilgi ve tecrübe bakımından sözleşmenin karşı tarafı olan satıcı veya sağlayıcıya kıyasla daha zayıf durumda ve etkiye açık konumdadır. Tüketicilerin bu sözleşmelere müdahale imkânlarının oldukça sınırlı olduğu dikkate alındığında, haksız şartlar içermelerine rağmen sözleşmelerin tüketiciler tarafından imzalanabildiği görülmektedir. Bu nedenle, tüketicilerin abonelik sözleşmelerinde yer alan haksız şartlara karşı korunmaları gerekmektedir. Bu kapsamda tezimizde, genel olarak abonelik sözleşmeleri, bu sözleşmelere tüketiciler aleyhine eklenen haksız şartlar, bu haksız şartların denetimi, geçerliliği, tüketicinin haksız şartlar karşısında korunması konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumers are in a weaker position and more vulnerable in subscription agreements in terms of knowledge and experience compared to the seller or supplier who is the counterparty of the agreement. Considering that consumers have very limited opportunities to intervene in such agreements, it is observed that agreements may be signed by consumers despite containing unfair terms. Therefore, consumers need to be protected against unfair terms contained in subscription agreements. Within this scope, in our thesis, subscription agreements in general, the unfair terms incorporated into these agreements to the detriment of consumers, the control and validity of such unfair terms, and the protection of consumers against them have been examined.