Hodgkin dışı lenfomalarda siklooksigenaz-2 ekspresyonunun prognostik önemi
Prognostic significance of cyclooxygenase-2 expression in non-hodgkin lymphomas
- Tez No: 990854
- Danışmanlar: PROF. DR. FAYSAL DANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Son 40 yılda Hodgkin dışı lenfoma (NHL) insidansında“epidemi”olarak adlandırılabilecek düzeyde ciddi bir artış olmuştur. Yeni tanı alan kanserlerin %4'ü NHL'dır. Günümüzde, bu maligniteleri sınıflamak için kullanılan çok değişik klinik, morfolojik ve moleküler parametrelere rağmen, aynı tanıyı alan birçok hastanın klinik seyri ve tedaviye cevabı çarpıcı bir şekilde farklı olmaktadır. Siklooksigenaz 2 (COX–2) ise prostaglandin sentezinde anahtar enzim olup birçok malign tümörün patogenezinde önemli bir rol oynamaktadır. COX-2'nin kanser patofizyolojisindeki etkisinden yola çıkarak, solid tümörlerde COX–2 ekspresyonunun prognostik önemi ve bilinen diğer prognostik belirteçlerle karşılaştırılması yapılmıştır. Ancak hematolojik neoplazilerde COX–2'nin rolünü gösteren çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı COX–2 ekspresyonun NHL'lar üzerindeki prognostik önemini ortaya koymaktır. Çalışma 66 hasta ile yapılmış, çalışma grubuna dahil edilen hastaların medyan yaşı 55, hastaların medyan takip süresi de 30 ay olarak bulunmuştur. Histolojik olarak bakıldığında çalışma grubundaki 23 hastanın (%34.8) indolent, 43 hastanın (%65.2) ise agresif ve çok agresif lenfoma grubunda olduğu görülmüştür. Çalışma grubu içerisinde 26 hasta (%40,6) COX–2 pozitif, 38 hasta (%59,4) COX–2 negatif olarak kabul edilirken, 2 hastanın bloğunda lenfoma hücresine rastlanmadığından skorlama yapılamamıştır. COX–2 (+) hastaların yaş, cinsiyet, performans durumu, evre, ekstranodal tutulum, hepatomegali, splenomegali, lenfadenopati, anemi, lökopeni, trombositopeni, LDH düzeyi, B2 mikroglobulin seviyesi ve karaciğer fonksiyon testleri ile herhangi bir anlamlı ilişkisi saptanmamıştır. Ancak COX–2 ekspresyonu ile agresif histoloji arasında anlamlı bir ilişki mevcuttur. Beklenenin aksine, COX–2 ekspresyonu saptanan hastaların toplam sağkalım süreleri COX–2 ekspresyonu olmayanlara göre daha uzun olarak ölçülmüş, ancak istatiksel olarak anlamlı görülmemiştir. (p=0,499).
Özet (Çeviri)
A significant rise in the incidence rates of non-hodgkin lymphoma (NHL), which may be called as an“epidemic”, has occurred in the last 40 years. NHL constitutes 4% of all newly diagnosed cancer cases. Although many clinical, morphological and molecular parameters can be used to classify these malignancies, treatment response and clinical course may differ completely between patients with the same diagnoses. Cyclooxygenase 2 (COX–2) is a key enzyme in prostaglandin synthesis and has a pivotal role in the pathogenesis of many malignant tumors. With this knowlegde, in solid tumors, studies examining the prognostic importance of COX-2 expression and relation of COX-2 expression with other known prognostic factors have been conducted. However, studies about the role of COX-2 in hematological neoplasies are limited. The aim of this study is to search for the importance of COX-2 expression in NHLs. 66 patients with a median age of 55 years and a median follow-up time of 30 months are involved in the study. Histologically, 23 patients (34.8%) were classified as indolent and 43 patients were (65.2%) agressive & very agressive lymphomas. 26 patients (40.6%) were found as COX-2 positive whereas 38 patients were COX-2 negative. Tissue samples of 2 patients could not be scored in terms of COX-2 immunoexpression because no lymphoma cells were found in the tissue samples. There were no correlation between COX–2 presence and age, sex, performance status, stage of disease, extranodal involvement, hepatomegaly, splenomegaly, lymphadenopathy, anemia, leucopenia, thrombocytopenia, LDH levels, beta 2 microglobulin levels and liver transaminases of patients. However, there was a significant relation between COX-2 expression and presence of agressive histology. Unexpectedly overall survival of patients with COX–2 expression was longer than the COX-2 negative counterparts, although this finding can not reach a statistical difference. (p=0.499).