Ameliyathanede yabancı cisim unutulması risk tanılama ölçeği kullanımının değerlendirilmesi
Retained surgical item risk assessment scale
  1. Tez No: 990855
  2. Yazar: FADİME CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ameliyathanede yabancı cisim unutulmasının önlenmesine yönelik geliştirilen Yabancı Cisim Unutulması Risk Tanılama Ölçeğinin kullanımına ilişkin ameliyathane hemşirelerinin deneyimlerini ve görüşlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma deseninde yürütülen çalışmada, bir üniversite hastanesinin ameliyathanesinde görev yapan 15 hemşire ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve beş ana tema belirlenmiştir: (1) Yabancı cisim unutulmasına ilişkin risk algısı ve deneyimler, (2) Ölçeğin hasta güvenliğine ve klinik uygulamaya katkısı, (3) Ölçeğin içeriği ve maddelerine ilişkin görüşler, (4) Uygulamada yaşanan güçlükler ve örgütsel etmenler, (5) Ölçeğin geliştirilmesine ve entegrasyonuna yönelik öneriler. Bulgular, hemşirelerin yabancı cisim unutulmasını önlenebilir ancak yüksek dikkat gerektiren bir güvenlik sorunu olarak gördüğünü, ölçeğin farkındalık ve standardizasyon sağladığını, ancak bazı maddelerin branşlara göre uyarlanması ve dilinin sadeleştirilmesi gerektiğini göstermiştir. Sonuç olarak, ölçeğin klinik uygulamalarda kullanılabilir olduğu; etkili ve sürdürülebilir kullanımı için eğitim, dijital entegrasyon ve kurumsal destek süreçlerinin güçlendirilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the experiences and perceptions of operating room nurses regarding the use of the“Retained Surgical Item Risk Assessment Scale”, developed to prevent retained surgical items in the operating room. A qualitative research design was used, and semi-structured interviews were conducted with 15 nurses working in the operating room of a university hospital. Data were analyzed through content analysis, and five main themes emerged: (1) Perceived risk and experiences related to retained surgical items, (2) Contribution of the scale to patient safety and clinical practice, (3) Nurses' views on the content and items of the scale, (4) Practical challenges and organizational factors, and (5) Suggestions for improving and integrating the scale. Findings indicated that nurses considered retained surgical items a preventable yet high-risk patient safety issue and found the scale effective in promoting awareness and standardization. However, they emphasized the need for branch-specific adaptations, clearer item definitions, and simplified language. Additionally, workload, role overlap, and time pressure during emergency surgeries were identified as barriers to consistent scale use. In conclusion, the scale is applicable in clinical practice, but its effective and sustainable implementation requires enhanced training, digital integration, and organizational support.