Bulanık talep altında bütünleşik toplama-demontaj-dağıtım problemi
Integrated collection-disassembly-distribution problem under fuzzy demand
- Tez No: 990935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLAL KENGER, DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, teknolojik gelişmeler, hızlı kentleşme ve değişen tüketim alışkanlıkları sonucu artan elektronik atık problemine odaklanmaktadır. Sürdürülebilir çevre ve ekonomik kazanımlar için atık yönetiminin önemini vurgulayan çalışma, ömrünü tamamlamış elektronik ürünler için bulanık talep koşulları altında bütünleşik bir toplama, demontaj ve dağıtım problemi modelini ele almaktadır. Tezin temel amacı; toplama, demontaj ve talep merkezlerini içeren bir tersine tedarik zinciri ağını, taleplerin belirsizliği ortamında optimize etmektir. Bu optimizasyon, hem demontaj hattındaki iş istasyonu maliyetlerini hem de lojistik süreçlerdeki nakliye maliyetlerini eş zamanlı olarak en aza indirmeyi hedeflemektedir. Probleme çözüm sunması amacıyla karma tamsayılı matematiksel bir model geliştirilmiştir. Bu model, toplama ve dağıtım aşamaları için Araç Rotalama Problemi (ARP) yaklaşımını, demontaj süreci için ise Demontaj Hattı Dengeleme (DHD) prensiplerini incelemiştir. Geliştirilen modelin etkinliği, önce örnek problemler ve ardından rassal olarak üretilmiş veriler üzerinde test edilerek modelin sınırları belirlenmiş ve parametrelerin model üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Geliştirilen model örnek problemler üzerinde hipotetik veriler üretilerek test edilmiş ve analizler yapılmıştır. Son olarak yapılan çeşitli analizler ile parametrelerin model üzerindeki etkinliği tartışılmıştır. Bu çalışma ile tersine tedarik zincirlerindeki belirsizlik yönetimine ve elektronik atık yönetimi literatürüne önemli bir bilimsel katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the increasing problem of electronic waste due to technological developments, rapid urbanization and changing consumption habits. Emphasizing the importance of waste management for sustainable environment and economic gains, the study considers an integrated collection, disassembly and distribution problem model for end-of-life electronic products under fuzzy demand conditions. The main objective of the thesis is to optimize a reverse supply chain network including picking, disassembly and demand centers in an uncertain demand environment. This optimization aims to simultaneously minimize both the workstation costs in the disassembly line and the transportation costs in the logistics processes. A mixed integer mathematical model is developed to provide a solution to the problem. This model examines the Vehicle Routing Problem (VRP) approach for the picking and distribution phases and the principles of Dismantling Line Balancing (DLB) for the disassembly process. The effectiveness of the developed model is tested first on sample problems and then on randomly generated data to determine the limits of the model and to analyze the effects of parameters on the model. The developed model was tested by generating hypothetical data on sample problems and analyzed. Finally, the effectiveness of the parameters on the model is discussed through various analyses. This study aims to make a significant scientific contribution to the literature on uncertainty management in reverse supply chains and electronic waste management.