WLAN, WiMAX ve 6 GHz altı 5G uygulamaları için yeniden yapılandırılabilir frekans seçici yüzey tasarımı
Design of reconfigurable frequency selective surface for WLAN, WiMAX, and sub-6 GHz 5G applications
  1. Tez No: 990939
  2. Yazar: BATUHAN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA ESEN BAYER KESKİN, PROF. NURHAN TÜRKER TOKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iki dar durdurma bandından geniş bir durdurma bandına aktif olarak geçiş yapabilen dinamik Yeniden Yapılandırılabilir Frekans Seçici Yüzey (YY-FSY) tasarımını sunmaktadır. Önerilen YY-FSY'in elektronik anahtarlama mekanizması, PIN diyotlar kullanılarak gerçek zamanlı olarak kontrol edilmektedir. Bu diyotların aktivasyon durumuna bağlı olarak, yapı üç farklı modda çalışmaktadır. Mod 1 ve Mod 3 için, sırasıyla 4,45-5 GHz ve 5,91-6,39 GHz bantları içinde bant durdurma özellikleri sağlanmaktadır. Mod 2 için ise 4,89-6,05 GHz aralığında bir durdurma bandı sergilemektedir. Simülasyon ve ölçüm sonuçları esas alındığında, belirtilen anahtarlama modlarında yüzdelik bant durdurma bant genişlikleri, Mod 1 ve Mod 3 için sırasıyla %10,89 ve %7,66 iken, Mod 2 için %20,91'lik bir bant genişliği olarak gözlemlenmektedir. Belirtilen yeniden yapılandırılabilirlik özelliği önerilen yapının WLAN (Kablosuz Yerel Alan Ağı), 6 GHz Altı 5G ve WiMAX (Mikrodalga Erişimi için Dünya Çapında Birlikte Çalışabilirlik) frekans aralıklarında, iki dar durdurma bandı veya tek bir geniş durdurma bandı ile çalışmasına olanak tanımaktadır. Bu durum, frekans seçici uygulamalar için gelişmiş işlevsel esneklik sağlamakla birlikte gelişmiş kablosuz iletişim sistemleri için uyarlanabilirliğini ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a design for a dynamic Reconfigurable Frequency Selective Surface (R-FSS) capable of actively switching between two narrow stopbands and one wide stopband. The electronic switching mechanism of the proposed R-FSS is controlled in real-time using PIN diodes. Depending on the activation state of these diodes, the structure operates in three distinct modes. For Mode 1 and Mode 3, band-stop characteristics are observed within the 4.45-5 GHz and 5.91-6.39 GHz bands, respectively. Mode 2, on the other hand, exhibits a stopband in the 4.89-6.05 GHz range. Based on the simulation and measurement results, the percentage stopband bandwidths for the specified switching modes are observed to be 10.89% and 7.66% for Mode 1 and Mode 3, respectively, while Mode 2 demonstrates a bandwidth of 20.91%. The stated reconfigurability feature enables the proposed structure to operate across the WLAN (Wireless Local Area Network), Sub-6 GHz, and WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) frequency ranges with either two narrow stopbands or a single wide stopband. This provides enhanced functional flexibility for frequency-selective applications and highlights its adaptability for advanced wireless communication systems.