Toplu taşıma sisteminin kullanıcı ve trafik yönünden değerlendirilmesi: Ankara örneği
An evaluation of public transportation systems in terms of user experience and traffic impact: The case of Ankara
  1. Tez No: 990965
  2. Yazar: MİRAÇ MELİHŞAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Ulaşım, Trafik, Civil Engineering, Transportation, Traffic
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Ankara ilinde toplu taşıma sistemlerinin kullanıcı memnuniyeti ve şehir içi trafik üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin başkenti olması nedeniyle hem bürokratik hem de demografik yoğunluk barındıran Ankara, kent içi ulaşım sorunlarının belirgin şekilde hissedildiği büyükşehirlerden biridir. Artan nüfus ve araç sahipliği, şehir içi trafik sıkışıklığını artırmakta; bu da toplu taşıma sistemlerinin etkinliğini ve kullanıcı tercihlerini daha kritik hale getirmektedir. Çalışmada, toplu taşıma araçlarının (otobüs, minibüs, metro, taksi vb.) hangi düzeyde tercih edildiği, kullanıcıların demografik özellikleriyle (cinsiyet, eğitim durumu vb.) olan ilişkisi, ulaşımda yaşanan temel problemler ve toplu taşıma tercihlerinin şehir trafiğine katkısı incelenmiştir. Nicel veriler, anket çalışması yoluyla elde edilmiş ve çeşitli istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Ankara'da toplu taşımanın önemli ölçüde kullanıldığını ancak bireysel araç kullanımının hâlâ yaygın olduğunu göstermektedir. Kullanıcılar, toplu taşımayı genellikle ekonomik olmasından dolayı tercih etmekte; buna karşın konfor, güvenlik ve temizlik gibi kriterlerde memnuniyet düzeylerinin orta düzeyde olduğu görülmektedir. Ayrıca toplu taşıma tercihinin, trafiği doğrudan etkileyen bir unsur olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu tez, Ankara özelinde toplu taşıma sistemlerinin mevcut durumunu kullanıcı deneyimleriyle birlikte analiz ederek, daha sürdürülebilir ve etkili ulaşım politikaları geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate public transportation systems in terms of user satisfaction and their impact on urban traffic within the province of Ankara. As the capital city of Turkey, Ankara carries both bureaucratic and demographic intensity, making it one of the major metropolitan areas where urban transportation problems are most evident. The increasing population and vehicle ownership rates have led to greater traffic congestion, highlighting the critical role of efficient public transportation systems and user preferences. The study examines the extent to which public transportation modes (such as buses, minibuses, metro, taxis, etc.) are preferred, how these preferences correlate with users' demographic characteristics (such as gender, education level), the main problems encountered in transportation, and the contribution of public transport choices to traffic density. Quantitative data were collected through surveys and analyzed using various statistical methods. Findings reveal that public transportation is widely used in Ankara, although the use of private vehicles remains prevalent. Users primarily prefer public transportation due to its affordability; however, satisfaction levels regarding comfort, safety, and cleanliness are found to be moderate. Moreover, the choice of public transport is identified as a factor directly influencing traffic congestion. In conclusion, this thesis analyzes the current state of public transportation in Ankara through the lens of user experiences and aims to contribute to the development of more sustainable and effective urban transportation policies.