Grid-compliant solar power for a sustainable future
Sürdürülebilir bir gelecek i̇çin şebeke uyumlu güneş enerjisi̇
- Tez No: 991125
- Danışmanlar: DOÇ. NEZİHE YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bir güneş enerjisi santralinin (GES) şebeke uyumluluğu, DIgSILENT PowerFactory üzerinde dinamik simülasyonlar ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında, alçak gerilimde sistemde kalma (LVRT), aşırı ve düşük frekans durumlarında santralin performansı değerlendirilmiştir. Yenilenebilir enerji entegrasyonunun artmasıyla birlikte şebeke stabilitesinin korunması kritik önem taşımaktadır. Bu nedenle, GES'lerin şebeke kodlarına uygun olarak gerilim düşüşlerinde reaktif akım enjeksiyonu (LVRT) ve frekans sapmalarında aktif güç kontrolü sağlaması gerekmektedir. Simülasyonlar, santralin şebeke ile enerji alışverişini yönetirken gerilim ve frekans stabilitesini nasıl sağladığını analiz etmektedir. Gerilim regülatörü akım kompanzasyonu (VRCC) ve frekans-güç kontrol stratejileri gibi temel kontrol yöntemleri, modern şebeke standartlarına uyumu göstermek için incelenmiştir. Sonuçlar, şebeke takip eden invertör kontrollerinin, kesintiler sırasında bağlantının kesilmesini önlemedeki ve sistem güvenilirliğini desteklemedeki rolünü vurgulamaktadır. Bu çalışma, yüksek yenilenebilir enerji payına sahip geleceğin enerji sistemleri için şebeke uyumlu GES'lerin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the grid compliance of a solar power plant (SPP) through dynamic simulation in DIgSILENT PowerFactory, focusing on fault ride-through (LVRT) frequency response (overfrequency) and Reactive power capabilities. As the share of renewable energy in power systems continues to rise, maintaining grid stability becomes increasingly important. To achieve this, solar power plants (SPPs) must comply with grid codes by providing reactive current support during voltage sags through Low-Voltage Ride-Through (LVRT) and by adjusting active power output to respond to frequency deviations. Simulation trails are made to check the plant's capacity to run energy streams with the grid while keeping both voltage and frequency balance. Vital control plans, such as voltage regulator current compensation (VRCC) and frequency-responsive control, are tested to check compliance to modern grid demands. The findings show that grid-following inverter controls run a crucial role in enabling smooth solar integration, preventing cuts during disruption, and supporting overall system reliability. This paper focuses on the importance of solar plants being fully grid-compliant is necessary for the future power system, as renewable energy penetration reaches higher levels as modern systems keep rising and improving, system flexibility becomes more necessary.