Pediatrik fleksibl pes planus tanılı hastalarda direkt grafiler üzerinden yapılan radyolojik ölçümlerin güvenilirlik değerlendirmesi
Reliability of radiological measurements made in the radiographs of patients diagnosed with pediatric flexible flat foot
  1. Tez No: 991124
  2. Yazar: MERT GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HİLMİ MURATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kliniğimizde fleksibl pes planus tanısı almış 3-7 yaş hastaların ayak grafileri üzerinde radyolojik açıların güvenilirliğini değerlendirmek Gereç ve Yöntem: 2021 – 2022 yılları arasında kliniğimizde fleksibl pes planus tanısı almış 3-7 yaş arasındaki hastalara ait uygun kriterleri karşılayan 50 Dorsoplantar ve 50 Lateral ayak grafisi belirlendi. Bu grafiler üzerinde dijital ortamda 4 gözlemci (2 Uzman, 2 Asistan) iki ayrı seansta AP Talus- 1.Metatars, AP Talokalkaneal, AP Kalkaneus – 5. Metatars, Lateral Talus – 1. Metatars, Lateral Talokalkaneal, Lateral Talus Declination ve Lateral Kalkaneus İnklinasyon açılarını ölçtü. Açıların uygun istatistiksel analizleri yapılarak güvenilirlik değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: Tanımlayıcı istatistikler değerlendirildiğinde bütün açılar için geniş aralıklar saptandı. Bütün verilerin birbirleriyle tutarlı olduğu görüldü (Cronbach alpha> 0.8). ICC (sınıf içi korelasyon katsayısı) değerlendirmelerinin hepsi istatistiki olarak anlamlı saptandı (p <0.001). ICC değerleri AP Talus – 1. Metatars açısı için iyi ve mükemmel, AP Talokalkaneal açı için orta ve iyi, AP Kalkaneus – 5. Metatars açısı için orta ve iyi, Lateral Talus – 1. Metatars açısı için orta, Lateral Talokalkaneal açı için orta ve iyi, Lateral Talus deklinasyon açısı için orta ve iyi, Lateral Kalkaneus İnklinasyon açısı için mükemmel ve iyi olarak bulundu. Çıkarımlar ve Sonuç: Fleksibl Pes Planus hastalarında radyolojik açı ölçümleri takip ve tedavide bize yol göstermekte olup bu açıların kolay tekrar edilen ve güvenilir açılar olmaları gerekmektedir. Açı ölçümü yaparken AP Talus – 1. Metatars ve Kalkaneus İnklinasyon açıları dışında güvenilirliğin orta seviyede olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Object: To evaluate the reliability of radiological angles on foot radiographs of 3-7 years old patients diagnosed with flexible pes planus in our clinic Materials and methods: Between 2021 and 2022, 50 Dorsoplantar and 50 Lateral foot radiographs were determined for patients aged 3-7 years who were diagnosed with flexible pes planus in our clinic, meeting the appropriate criteria. On these radiographs, 4 observers (2 Specialists, 2 Assistants) in two separate sessions measured AP Talus-1st Metatars, AP Talocalcaneal, AP Calcaneus - 5th Metatars, Lateral Talus - 1st Metatars, Lateral Talocalcaneal, Lateral Talus Declination and Lateral Calcaneus inclination angles. Reliability evaluations were made by performing appropriate statistical analyzes of the angles. Results: When descriptive statistics were evaluated, wide ranges were found for all angles. All data were found to be consistent with each other (Cronbach alpha > 0.8). All of the ICC (intraclass correlation coefficient) evaluations were found to be statistically significant (p <0.001). ICC values AP Talus – good and excellent for the 1st Metatarsal angle, fair and good for the AP Talocalcaneal angle, AP Calcaneus – fair and good for the 5th Metatarsal angle, Lateral Talus – moderate for the 1st Metatarsal angle, moderate and good for the Lateral Talocalcaneal angle good, moderate and good for Lateral Talus declination angle, excellent and good for Lateral Calcaneus inclination angle. Conclusion: Radiological angle measurements guide us in follow-up and treatment in patients with flexible pes planus, and these angles should be easily repeated and reliable angles. While measuring the angle, it should be considered that the reliability is moderate, except for the AP Talus – 1st Metatarsal and Calcaneus Inclination angles.