Defamation and criminal law in the context of the ultima ratio principle
Ultima ratio ilkesi bağlamında hakaret ve ceza hukuku
  1. Tez No: 991135
  2. Yazar: KEREM BERKE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAUL BERNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of East Anglıa
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
Özet
İtibar, doğası gereği paha biçilemez bir mücevher gibidir. Zira bu olgunun bir defa zarar görmesi hâlinde ilk parlaklığına yeniden kavuşması hayli güç olur. Dolayısıyla da itibar, sistemli ve sağlam bir koruma rejiminin tesisini elzem kılar. Söz konusu bu gereksinim,“Böylesi bir koruma sistemi, bünyesinde ceza hukukunu da barındırmalı mı?”sorusunu gündeme getirmektedir. Bu çalışma, hakaret suçu kapsamında ceza hukukunun yer aldığı konumu ultima ratio ilkesi çerçevesinde ve ceza hukukunun amaçları ile sınırları bağlamında ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Reputation is like a priceless gem; once damaged, its original brilliance is difficult to restore. Therefore, reputation deserves a well-structured protection regime. This necessity raises the question of whether criminal law should play a role in such a system. This study examines the position of criminal law in defamation cases in the context of the ultima ratio principle, as well as the purposes and limits of criminal law.