Farklı besi program ve sürelerindeki saf morkaraman ve kıvırcık x morkaraman(F1) kuzuların büyüme, besi performansı, kesim ve karkas özellikleri
The Characteristics of growth, fattening performance, slaughter and carcass at periods and different fattening programme of pure morkaraman and kivircik x morkaraman (F1) lambs
  1. Tez No: 99115
  2. Yazar: DAVUT BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ODABAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ı.oz Bu araştırma yağlı kuyruklu Morkaraman koyunlarının Kıvırcık koçlar ile melezlenerek kaliteli kesim kuzuları elde edilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın süt emme döneminde 37 baş Morkaraman ve 63 baş Kıvırcık x Morkaraman (Fi) kuzu; besi döneminde 63 baş Morkaraman ve 54 baş Kıvırcık x Morkaraman (Fi); vücut ölçüleri ile kesim ve karkas özelliklerinin incelenmesi için de her genotip grubundan 6' şar baş kuzu kullanılmıştır. Her iki genotip grubu için elde edilen doğum ağırlıkları ve sütten kesim ağırlıkları bakımından gruplar arası farklılık önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The objective of this experiment was to obtain good quality slaughter lambs via crossbreeding fat-tail Morkaraman ewes with fattless tailed Kıvırcık rams. The data were obtained from 37 Morkaraman and 63 Kıvırcık x Morkaraman (Fi) lambs in suckling period, from 63 Morkaraman and 54 Kıvırcık x Morkaraman (Fi) lambs in fattening period after weaning and six lambs from each genotypes for body measurements, slaughter and carcass characteristics. There was no significant differences between each genotype groups for birth weight and weaning weight.