Elazığ Elet mezbahasında kesilen ineklerde mastitisler üzerine patolojik incelemeler
Pathologic investigations on mastitis in cows slaughtered at the Elazığ Elet abattoir
  1. Tez No: 99114
  2. Yazar: HAYATİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERKAN KARADAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, bölgemizde mezbahada kesilen ineklerdeki klinik ve subklinik mastitislerin oranlarını ortaya koymak ve mastitisli hayvanların meme lopları ile supramammar lenf düğümlerinde saptanan değişiklikleri, patomorfolojik olarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 1 yıl boyunca mezbahada kesime alınan 1 950 ineğe ait 7800 meme lobu, klinik olarak, inspeksiyon ve palpasyonla, muayene edilmiş, bunlardan 1888 ineğe ait 7552 meme lobuna ayrıca, postmortem olarak, California Mastitis Test (CMT)'i uygulanmıştır. Antemortem muayeneler ve CMT sonucu, mastitisli veya mastitis yönünden şüpheli görülen toplam 160 ineğe ait 206 meme lobu ile 160 supramammar lenf düğümü doku örnekleri alınarak patomorfolojik yönden incelenmiştir. Ayrıca, bakteriyolojik olarak, klinik mastitisli ve CMT ile pozitif sonuç veren 160 ineğe ait 206 meme lobundan standart ekimler yapılmış, üreyen mikroorganizmalar izole ve identifiye edilmiştir. Çalışmada tespit edilen başlıca bulgular aşağıda sunulmuştur. 1. Antemortem olarak, inspeksiyon ve palpasyonla, muayene edilen 1950 ineğin 62'sinde (% 3.18) ve bu hayvanlara ait 84 (% 1.07) meme lobunda klinik mastitis saptanmıştır. 2. Klinik mastitis saptanamayan 1888 ineğin 98'inde (% 5.02) ve bu hayvanlara ait 122 (% 1.56) meme lobunda subklinik mastitis tespit edilmiştir. 3. Klinik olarak veya CMT ile muayene edilen toplam 1950 ineğe ait 7800 meme lobundan 160 (% 8.20) ineğe ait 206 (% 2.63) meme lobunda total mastitis saptanmıştır. 4. Klinik ve subklinik mastitisli 160 ineğe ait 206 meme lobundan yapılan bakteriyolojik ekimlerde, 132 meme lobundan değişik etkenler izole ve identifiye edilmiştir. Bunlardan; Staph, spp. 69, Strep, spp. 16, C. pyogenes 16, Karışık kültür44 14, E. coli 8, Bordotella spp. 3, Pasteurella spp. 2, C. pseudotuberculosis 2, Lactobacillus spp. 1 ve Bacillus cereus 1 meme lobundan üretilmiş, 74 meme lobundan ise herhangi bir etken üretilememiştir. 5. Bakteriyolojik olarak, meme loplarından izole ve identifıye edilen farklı etkenlerin, aynı form mastitislere veya diğer bir ifade ile, aynı etkenlerin farklı mastitis formlarına yol açtıkları saptanmış, böylece mastitisli inek meme loplarından üretilen etkenler ile bu loplarda şekillenen patomorfolojik değişikliklerin tabiatı arasında yakın bir ilişkinin bulunmadığı veya kurulamadığı dikkati çekmiştir. 6. Çalışmada, inek meme loplarında saptanan histopatolojik değişiklikler esas alınarak, mastitisler; 1. Akut kataral purulent galaktoforitis ve mastitis, 2. Kronik kataral galaktoforitis ve mastitis, 3. Akut gangrenöz mastitis, 4. Kronik purulent apseli mastitis, 5. Nonpurulent interstisyel mastitis olarak sınıflandırılmıştır. 7. Klinik olarak veya CMT ile muayene sonucu mastitis saptanan 160 (% 8.20) ineğe ait 206 (% 2.63) meme lobunun histopatolojik incelemelerinde; 25 (% 1.28) ineğe ait (klinik mastitisli) 27 (% 0.35) meme lobunda akut kataral purulent galaktoforitis ve mastitis; 88 (% 4.51) ineğe ait (15'i klinik, 73'ü subklinik) 119 (% 1.53) meme lobunda (28'i klinik, 9 Fi subklinik) kronik kataral galaktoforitis ve mastitis; 4 (% 0.20) ineğe ait (klinik mastitisli) 5 (% 0.06) meme lobunda akut gangrenöz mastitis; 18 (% 0.92) ineğe ait (klinik mastitisli) 24 (% 0.31) meme lobunda kronik purulent apseli mastitis ve 11 (% 0.56) ineğe ait (subklinik mastitisli) 14 (% 0.18) meme lobunda nonpurulent interstisyel mastitise ilişkin değişiklikler tespit edilmiş, 14 (% 0.71) ineğe ait (subklinik mastitisli) 17 (% 0.22) meme lobunda herhangi bir histopatolojik değişikliğe rastlanmamıştır.45 8. Mastitisli meme loplarında saptanan histopatolojik değişiklikler ile supramammar lenf düğümlerinde saptanan histopatolojik değişiklikler arasında yangının süreci ve tabiatına göre, yakın bir ilişkinin varlığı dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the incidence of clinical and subclinical mastitis in cows slaughtered at the Elazığ slaughterhouse and to examine pathomorphological changes in udder lobes and supramammary lymph nodes of these animals. For this purpose, a total 7800 udder lobes from 1950 cows were examined clinically, by inspection and palpation at the slaughterhouse and California Mastitis Test (CMT) was also performed on 7552 udder lobes of 1888 cows. A total of 206 udder lobes and 160 supramammary lymph nodes samples were taken for pathomorphological examination from 160 cows which were diagnosed to have mastitis or were suspected of having mastitis in antemortem examined and CMT results. Additionally, standard bacteriological cultures were prepared from 206 udder lobes samples of 160 cows with clinical mastitis or which were CMT positive and the isolates were identified. The main findings observed in this study are summarised below. 1. Clinical mastitis was observed in 62 out of 1950 (3.18 %) cows examined clinically, by palpation and inspection and in a total of 84 (1.07 %) udder lobes of these animals. 2. Subclinical mastitis was determined in 98 of 1888 (5.02 %) cows which had no evidence clinical mastitis and among these animals 122 udder lobes (1.56 %) were found to have subclinical mastitis. 3. In the clinical examination or CMT diagnosis of a total of 7800 udder lobes in 1950 cows, total mastitis was determined in 206 (2.63 %) udder lobes of 160 (8.20 %) cows.47 4. In the bacteriological culturing Of 206 udder lobes samples from 160 cows, different microorganisms were isolated and identified from 132 lobes whereas no agents were isolated from the remaning 74 udder lobes. The identified microroganisms were Staphylococcus spp. in 69 udder lobes, Corynebacterium pyogenes in 16, Mixed culture in 14, Escherichia coli in 8, Bordetella spp. in three, Pasteurella spp. in two, Corynebacterium pseudotuberculosis in two, Lactobacillus spp. in one and Bacillus cereus in one udder lobes. 5. It was determined that different agents which were bacteriologically isolated and identified from udder lobes caused same form or mastitis or in other words the same agents caused different forms at mastitis and therefore no close correlation was found between the isolated agent and pathological lesions occurred in udder lobes. 6. Mastitis cases were classified, based on the histopathological findings determined in the udder lobes of the cows, as follows; 1. Mastitis and galactophoritis purulenta catarrhalis acuta, 2. Mastitis and galactophoritis catarrhalis chronica, 3. Mastitis gangrenousa acuta, 4. Mastitis apostematosa purulenta chronica, 5. Mastitis interstitialis nonpurulenta. 7. In the histopathological examination of to have 206 (2.63 %) udder lobes belonging to 160 (8.20 %) cows were diagnosed to have mastitis by clinical examination or CMT, the changes determined were mastitis and galactophoritis purulenta catarrhalis acuta in 27 (0.35 %) udder lobes of 25 (1.28 %) cows (with clinical mastitis); mastitis and galactophoritis catarrhalis chronica inll9 (1.53 %) udder lobes (28 with clinical mastitis, 91 with subclinical mastitis) of 88 (4.51 %)48 cows; mastitis gangrenousa acuta in 5 (0.06 %) udder lobes of 4 (0.20 %) (with clinical mastitis); mastitis apostematosa purulenta chronica in 24 (0.3 1 %) udder lobes of 18 (0.92) cows (with clinical mastitis); and mastitis interstitialis nonpurulenta related findings in 14 (0.18 %) udder lobes of 11(0.56 %) cows (with subclinical mastitis). No histopathological changes were determined in 17 (0.22 %) udder lobes of 14 (0.71 %) cows (with subclinical mastitis). 8. It was found that there was a close relationship between histopathological findings of udder lobes with mastitis and their supramammary lymph nodes in terms of inflammation type and period.