Estimating economic values for a sustainable energy supply: A case study in Northern Cyprus
Sürdürülebilir bir enerji tedariği için ekonomik değerlerin tahmini çalışması: Kuzey Kıbrıs örneği
  1. Tez No: 991194
  2. Yazar: MEHRSHAD HASHEMIPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH WILLIS, PROF. DR. HUGH METCALF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Newcastle Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Belirtilen tercih teknikleri, bir bireyin tercihlerini çevre ekonomisi bağlamında değerlendirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, mikro nesil güneş enerjisi sistemleri için ödeme istekliliğini (WTP) tahmin etmek için belirtilen farklı tercih yöntemlerinin kullanımını araştırmaktır. Vaka çalışması ortamı Kuzey Kıbrıs'tır. Hanehalklarının tesislerinde elektrik üretme tercihleri ve seçimleri, koşullu değerleme (CV) ve seçim deneyleri (CE'ler) kullanılarak değerlendirildi. CV, bireylerin mikro nesil güneş enerjisi teknolojisi için WTP'sini tahmin etmek ve ayrıca kolaylık kaybı ve tarife garantisi için (WTA) tazminatını kabul etme istekliliğini tahmin etmek için kullanıldı. Veriler, yüz yüze görüşmeler yoluyla 369 kişiyle yapılan bir anketten oluşmaktadır. Anket, biri açık uçlu sorular kullanan, diğeri ise çift ciltli formatta olan iki ayrı CV deneyi arasında bölünmüştür. Stratejik davranışı ve varsayımsal önyargıları azaltmak için ucuz bir konuşma ile Becker-DeGroot-Marschak (BDM) teşvikiyle uyumlu bir deneysel yaklaşım benimsenmiştir. Ek olarak, mikro nesil güneş panellerinin benimsenmesinde katılımcıların seçimlerini etkileyen özellikleri değerlendirmek için 205 katılımcının katıldığı bir CE anketi gerçekleştirildi. Özellikler, devlet sübvansiyonu, tarife garantisi, yatırım maliyeti, enerji tasarrufu ve kurulum için gereken alanı içeriyordu. Katılımcılardan, nitelikler ve statüko (hiçbir şey yapmama) gibi iki varsayımsal senaryo arasından en çok tercih ettikleri alternatifi seçmeleri istendi. Bu tezin önemli bulgularından biri, WTA/WTP değerlerinin yakınsamasını sağlayan önerilen deneysel yaklaşımın önemidir. Bu tezin katkısı, mikro nesil güneş panelinin benimsenmesi tercihlerine değer vermek için CV ile BDM'nin yanı sıra CE'nin kullanımına dayanmaktadır. Bu, Kuzey Kıbrıs'ta güneş enerjisi teknolojisinin değerlendirilmesi için BDM ve CE yöntemlerinin ilk uygulamasıdır.
Özet (Çeviri)
Stated preference techniques are widely used to evaluate an individual's preferences in the context of environmental economics. The aim of this thesis is to explore the use of different stated preference methods to estimate willingness to pay (WTP) for micro-generation solar systems. The case study setting is North Cyprus. Households' preferences and choices for generating electricity on their premises were assessed using contingent valuation (CV) and choice experiments (CEs). CV was employed to estimate individuals' WTP for micro-generation solar technology, and also willingness to accept (WTA) compensation for loss of amenity and feed-in tariff. The data comprised a survey of 369 individuals through the face-to-face interviews. The survey was split between two separate CV experiments, one using open-ended questions, and the other in the double-bounded format. A Becker-DeGroot-Marschak (BDM) incentive compatible experimental approach was adopted with a cheap-talk to reduce strategic behaviour and hypothetical biases. Additionally, a CE survey of 205 respondents was carried out to evaluate the attributes that influence respondents' choices in the adoption of micro-generation solar panels. The attributes comprised a government subsidy, feed-in tariff, investment cost, energy savings, and the space required for installation. Respondents were asked to choose their most preferred alternative from two hypothetical scenarios of attributes and the status quo (do nothing). One of the important findings of this thesis is the significance of the suggested experimental approach, which enabled the convergence of WTA/WTP values. The contribution of this thesis relies on the use of BDM with CV, as well as the CE, to value preferences for micro-generation solar panel adoption. This is the first application of the BDM and CE methods to evaluate solar technology in Northern Cyprus.