Estimation of biocrude oil yield by machine learning
Makine öğrenmesi ile biyo kaynaklı yakıt verimi tahmini
  1. Tez No: 889992
  2. Yazar: ŞERAFETTİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SADIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Biyoyakıt üretimi, sürdürülebilir kaynak yönetimi, ekonomik fizibilite ve mevzuata uygunluk için biyo-ham petrol verimi tahminini gerektirir. Doğru tahminler yatırımcılara yardımcı olur, süreçleri optimize eder, enerji güvenliğini ve karbon azaltımını destekler ve teknoloji gelişimini, pazar rekabet gücünü ve çevresel etki değerlendirmelerini etkiler. Bu çalışma, sürdürülebilir enerji arzını ele almak amacıyla biyo-ham petrol verimini tahmin etmek için makine öğrenimini kullanıyor. Regresyon, destek vektör makineleri, rastgele ormanlar ve sinir ağları dahil olmak üzere çeşitli modelleri eğitmek için kapsamlı veri kümeleri kullanılır. Sonuçlar, biyo-ham petrol üretimini optimize etmeye ve sürdürülebilir enerji çözümlerini geliştirmeye yönelik öngörüler sunan doğru verim tahmini potansiyelini ortaya koyuyor. Bu çalışma, daha sürdürülebilir enerji geleceği için biyoenerji bilimi ile pratik uygulamalar arasında köprü kurmaktadır. Bu çalışma, R2, MSE ve RMSE kullanılarak biyo-ham petrol verimi tahmini için XGBoost, Random Forest, SVM ve ANN modellerini değerlendirmektedir. Titiz ön işleme ve eğitim, yüksek R2 puanlarını gösterir, bu da karmaşık ilişkileri yakalamadaki yeterliliği gösterir. 0,86 ve 0,0516'lık R2 ve RMSE değerleri tahmin doğruluğunu gösterir. Biyoenerji sektörü için çıkarımlar, optimizasyon potansiyelini vurguluyor ve özel uygulamalar için benzersiz modelin güçlü yönleri özetleniyor. XGBoost, Random Forest, SVM ve ANN'yi entegre eden bu çalışma, biyoenerji karar alma sürecine bilgi vererek model performansına ilişkin içgörüler sunuyor. Bu çalışma, biyo-ham petrol verimini doğru bir şekilde tahmin etmek için makine öğreniminin uygulanmasına yönelik yapılandırılmış bir çerçeve sunmaktadır. Bu çerçeve, biyoenerji üretimini geliştirme potansiyeline sahiptir ve bu alanda gelecekteki araştırmalar ve endüstri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Biofuel production requires bio-crude oil yield estimation for sustainable resource management, economic feasibility, and regulatory compliance. Accurate projections help investors, optimize processes, support energy security and carbon reduction, and influence technology development, market competitiveness, and environmental impact assessments. This work uses machine learning to forecast bio-crude oil yield to address sustainable energy supply. Extensive datasets are utilized to train various models, including regression, support vector machines, random forests, and neural networks. The results demonstrate the potential for accurate yield forecasting, offering insights for optimizing bio-crude oil production and advancing sustainable energy solutions. This study bridges bioenergy science and practical applications for a more sustainable energy future. This study evaluates XGBoost, Random Forest, SVM, and ANN models for bio-crude oil yield estimation using R2, MSE, and RMSE. Rigorous preprocessing and training show high R2 scores, indicating proficiency in capturing complex relationships. The R2 and RMSE values of 0.86 and 0.0516 demonstrate predictive accuracy. Implications for the bioenergy sector highlight optimization potential and unique model strengths are outlined for tailored applications. Integrating XGBoost, Random Forest, SVM, and ANN, this work informs bioenergy decision-making, offering insights into model performance. This study presents a structured framework for applying machine learning to accurately estimate the yield of bio-crude oil. This framework has the potential to enhance bioenergy production and have a significant impact on future research and industry in this field.