Derin öğrenme algoritmaları kullanılarak dinamik testlerle sac metal parçalarda çatlak tespiti
Crack detection in sheet metal parts with dynamic tests using deep learning algorithms
  1. Tez No: 991364
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÖRS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, kalite kontrol ve hassas ölçüm süreçleri, özellikle otomotiv endüstrisinde olmak üzere modern imalat sektörlerinde kritik bir rol oynamaya başlamıştır. Geleneksel denetim süreçleri, büyük ölçüde insan gözetimine dayandığı için öznel yargılar, tutarsızlıklar ve yüksek frekanslı test ortamlarında yetersiz tepki süreleri gibi önemli sınırlılıklar taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, dinamik ve tekrarlı yüklemeler altında çalışan sac metal bileşenlerde ortaya çıkan çatlakların erken evrelerde tespit edilebilmesine yönelik derin öğrenme tabanlı bir yöntem geliştirilmiştir. Çatlak oluşmadan önceki, oluşum aşamasındaki (mikro çatlak–erken evre) ve ileri evre hasarlı durumlara ait geniş ve dengeli bir veri seti oluşturulmuştur. Roboflow platformu aracılığıyla etiketlenmiş yüksek çözünürlüklü görüntülerden oluşan kapsamlı bir veri kümesi ile eğitilmiş YOLOv8, Faster R-ESA, Mask R-ESA ve klasik ESA mimarilerini içermektedir. Veriler, hem Kaggle'da yer alan çelik kusuru veri setlerinden hem de sanayi testlerinden elde edilmiştir. Model performansı, Genetik Algoritmalar, Yapay Arı Kolonisi ve Karınca Kolonisi Optimizasyonu gibi hiperparametre ayarlama teknikleri ile iyileştirilmiştir. 220 bar basınçla çalışan hidrolik pistonlar aracılığıyla çevrimsel gerilme koşulları oluşturan özel tasarım bir test düzeneğiyle deneysel doğrulama gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, derin öğrenme algoritmalarının, özellikle kırılma öncesi mikroskopik çatlakların tespitinde, geleneksel eşik tabanlı görüntü işleme yöntemlerine göre çok daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, literatürde ilk kez Raspberry Pi Kamera üç tabanlı görüntüleme sistemiyle dinamik test koşullarında gerçek zamanlı çatlak tespitini gerçekleştirmesi bakımından özgündür. Ayrıca, endüstriyel verilerle laboratuvar verilerini birleştiren hibrit veri seti oluşturularak derin öğrenme modellerinin endüstriyel gerçekliğe uyarlanması sağlanmıştır. Ayrıca sadece kusur tanıma teknolojilerine katkı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda sanayide şekillendirme süreçlerinin kalite güvencesi açısından ölçeklenebilir ve maliyet açısından etkin bir çözüm ortaya koymaktadır. Bulgular, otomotiv yedek parça alanında daha güvenli ve sürdürülebilir üretim döngülerine katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, quality control and precision measurement processes have begun to play a critical role in modern manufacturing industries, particularly in the automotive industry. Traditional inspection processes rely heavily on human oversight, resulting in significant limitations such as subjective judgments, inconsistencies, and insufficient response times in high-frequency testing environments. In this thesis, a deep learning-based method has been developed to detect cracks in sheet metal components operating under dynamic and repetitive loads at an early stage. A large and balanced dataset has been created for pre-crack, crack formation (microcrack–early stage), and advanced damaged stages. It includes YOLOv8, Faster R-ESA, Mask R-ESA, and classic ESA architectures trained on a comprehensive dataset of high-resolution images labeled using the Roboflow platform. The data was obtained from both steel defect datasets available on Kaggle and industrial tests. Model performance was improved using hyperparameter tuning techniques such as Genetic Algorithms, Artificial Bee Colony, and Ant Colony Optimization.Experimental validation was performed using a specially designed test setup that creates cyclic stress conditions via hydraulic pistons operating at 220 bar pressure. The findings demonstrate that deep learning algorithms are significantly more successful than traditional threshold-based image processing methods, particularly in detecting microscopic cracks prior to fracture. This study is unique in that it is the first in the literature to perform real-time crack detection under dynamic test conditions using a Raspberry Pi Camera three-based imaging system. Furthermore, a hybrid dataset combining industrial and laboratory data was created to adapt deep learning models to industrial reality. Furthermore, it not only contributes to defect recognition technologies but also presents a scalable and cost-effective solution for quality assurance in industrial forming processes. The findings aim to contribute to safer and more sustainable production cycles in the automotive spare parts sector.