Futbolda farklı oyun kurallarının branşa özgü parametrelere etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of different game rules on sport-specific parameters in football
- Tez No: 991363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Futbolda etkin oyun süresinde yaşanan azalma hem futbolun paydaşları hem de IFAB ve FIFA gibi organizasyonlar tarafından endişe verici bir unsur olarak görülmektedir. Bu durumun neticesi olarak mevcut deneysel araştırma ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen çalışmanın amacı oyun süresi kuralına yapılan müdahale sonrasında, içsel ve dışsal yük, oyun süresi ve futbola özgü teknik performans verilerindeki farklılıkların incelenmesidir. Araştırmaya Eskişehir Yerel Ligi U-18 takımlarında lisanslı olarak futbol oynayan 64 sporcu (ORTyaş= 18,19, SS= 0,39; ORTboy= 174,97, SS= 8,04; ORTkilo= 66,05, SS= 8,72; ORTvki= 22,46, SS= 1,07) katılım göstermiştir. Katılımcılar iki farklı maç kurallarıyla [90 dakika standart oyun kurallarıyla (S90) ve 60 dakika oyun durduğunda süre durdurularak (S60)] birer karşılaşmada yer almışlardır. Tüm araştırma süresince, oyuncuların içsel ve dışsal yük verileri GPS ile, futbola özgü teknik performans verileri kamera ile ve karşılaşmalara dair süre verileri ise kronometre ile kayıt altına alınmıştır. Çalışmaya ait bulgular incelendiğinde etkin oyun süresi (p<,001) ve etkin oyun süresi oranı verilerinde S60'ın istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (p<0,05) görülmüştür. Dışsal yük verilerinde ise toplam koşu mesafesi (m), muadil koşu mesafesi (m), dakika başına ivmelenme (m/sn2), dakika başına yavaşlama (m/sn2) ve yüksek şiddetli koşu (> 18 km/sa) mesafesi (m) verilerinde S60 lehine istatistiksel olarak anlamlılık gözlenirken, maksimal hız (m/sn) ve sprint (> 23 km/sa) mesafesi (m) verilerinde S90 lehine anlamlılığa rastlanmıştır. Futbola özgü teknik performans verilerinde gol sayısı, asist sayısı, şut sayısı ve gol pozisyonu sayısında S60, pas isabet oranı verisinde ise S90 lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The decrease in effective playing time in football is seen as a worrying factor by both football stakeholders and organizations such as IFAB and FIFA. As a result of this situation, the current experimental study has emerged. The aim of the study is to examine the differences in external load, playing time, and football-specific technical performance data after intervention in the playing time rule. The study included 64 licensed football players from the Eskişehir Local League U-18 teams (Mage = 18.19, SD = 0.39; Mheight = 174.97, SD = 8.04; Mweight = 66.05, SD = 8.72; Mbmi = 22.46, SD = 1.07) participated in the study. Participants took part in one match each under two different match rules [90 minutes under standard game rules (S90) and 60 minutes with the clock stopped when play was stopped (S60)]. Throughout the study, players' internal and external load data was recorded using GPS, soccer-specific technical performance data was recorded using cameras, and match duration data was recorded using stopwatches. When the findings of the study were examined, it was observed that S60 had statistically significantly higher effective playing time (p<,001) and effective playing time ratio data (p<0,05). In external load data, statistically significant differences in favor of S60 were observed in total running distance (m), equivalent running distance (m), acceleration per minute (m/s2), deceleration per minute (m/s2), and high-speed running (> 18 km/h) distance (m) while in the maximum speed (m/s) and sprint (> 23 km/h) distance (m) data, a significant difference was found in favor of S90. In football-specific technical performance data, statistically significant differences were observed in favor of S60 in terms of goal numbers, assist numbers, shot numbers and goal position numbers, and in favor of S90 in terms of pass accuracy rate.