İslamcı dergilerde Yahudilik ve Siyonizm'e bakış: Sebilürreşad ve Yeniden Milli Mücadele örneği
Views of Judaism and Zionism in Islamist magazines: The example of Sebilürreşad and the National Struggle magazine
  1. Tez No: 991646
  2. Yazar: ELİF MERVE DİNDİREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, sosyal inşacılık kuramı çerçevesinde, Türkiye'deki İslamcı düşünce geleneğine ait iki önemli yayın organı olan Sebilürreşad (1948–1964) ve Yeniden Millî Mücadele (1970–1972) dergilerinde yer alan Yahudilik ve Siyonizm karşıtı söylemleri söylem analizi yöntemiyle incelemektedir. Çalışmada,“ben–öteki”ayrımı temel alınarak, bu dergilerin Yahudi kimliğini nasıl inşa ettikleri, hangi kavramsal ikilikler ve metaforlarla bu kimliği bir tehdit unsuru hâline dönüştürdükleri analiz edilmiştir. Toplamda 135 sayı taranmış, Yahudilik ve Siyonizm temalı 118 özgün yazı incelenmiştir. Bu yazılarda en sık tekrar eden anahtar kavramlar“ihanet”,“gizlilik”,“dünya hâkimiyeti”ve“ahlaki yozlaşma”olarak öne çıkmıştır. Söylem örüntüleri açısından değerlendirildiğinde, her iki dergide de Yahudilik, hem dışsal hem içsel bir tehdit olarak çerçevelenmiş; Siyonizm ise Batı emperyalizmiyle özdeşleştirilmiştir. Metinlerde, Yahudi karşıtı söylem çoğu zaman Komünizm ve Masonluk karşıtlığı ile eşleştirilerek üçlü bir“ideolojik düşmanlar bloğu”inşa edilmiştir. Bu yönüyle araştırma, İslamcı dergilerdeki Yahudi karşıtı söylemin, kimlik ve meşruiyet inşasında nasıl işlevsel hâle geldiğini göstererek, Türkiye'de İslamcı düşüncenin dönüşen öteki imgeleri bağlamında önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the anti-Jewish and anti-Zionist discourses within two significant Islamist periodicals in Turkey—Sebilürreşad (1948–1964) and Yeniden Millî Mücadele (1970–1972)—through the lens of social constructivist theory and discourse analysis. Focusing on the self–other dichotomy, the study analyzes how Jewish identity was discursively constructed as a threat, and how such representations were used to reinforce ideological legitimacy. A total of 135 issues were reviewed, and 118 relevant articles addressing Judaism and Zionism were analyzed in depth. Key recurring concepts included“treason”,“secrecy”,“global domination”,and“moral corruption”. While Sebilürreşad emphasized religious references, Yeniden Millî Mücadele adopted a more overtly political and ideological rhetoric. Despite their different historical contexts, both journals reflected a shared discursive structure that framed Judaism as both an external and internal threat. Zionism, in particular, was portrayed as synonymous with Western imperialism and as part of a broader ideological triad with Communism and Freemasonry. This study demonstrates that anti-Semitic discourse in these journals was not limited to religious or ethnic prejudices but served as a symbolic explanation for political, cultural, and economic crises. By highlighting how the“other”was employed in the construction of Islamist identity, the thesis offers a nuanced understanding of the ideological functions of discursive exclusion within the Islamist intellectual tradition in Turkey.