Active Directory Ortamlarında Lateral Movement Saldırıları ve Tespit Mekanizmalarının Analizi
Analysis of Lateral Movement Attacks and Detection Mechanisms in Active Directory Environments
- Tez No: 991762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Active Directory ortamlarında gerçekleştirilen saldırılar Cyber Kill Chain modeli çerçevesinde ele alınacak ve özellikle lateral movement aşamasına odaklanılacaktır. Çalışma kapsamında Pass-the-Hash, PsExec, WMI Remote Execution ve Golden Ticket olmak üzere dört farklı lateral movement tekniği analiz edilecektir. Deneysel ortam Game of Active Directory (GOAD) altyapısı üzerinde kurulacak, saldırılar Kali Linux üzerinden gerçekleştirilecektir. Log toplama ve analiz süreçlerinde Sysmon ve Wazuh kullanılacaktır. İmza tabanlı ve korelasyon tabanlı tespit mekanizmalarının performansı karşılaştırmalı olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines attacks conducted in Active Directory environments within the framework of the Cyber Kill Chain model, with a particular focus on the lateral movement phase. Within the scope of the study, four different lateral movement techniques—Pass-the-Hash, PsExec, WMI Remote Execution, and Golden Ticket—will be analyzed. The experimental environment will be established using the Game of Active Directory (GOAD) infrastructure, and the attacks will be carried out from a Kali Linux system. Sysmon and Wazuh will be utilized for log collection and analysis processes. The performance of signature-based and correlation-based detection mechanisms will be comparatively evaluated.