Navigating trust and privacy: The role of social media engagement in shaping purchase intention in Turkish retail
Güven ve mahremiyeti yönetmek: Türk perakende sektöründe satın alma niyetinin şekillenmesinde sosyal medya etkileşiminin rolü
  1. Tez No: 991796
  2. Yazar: HÜDANUR ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de perakende sektöründe sosyal medya etkileşimlerinin tüketicilerin satın alma niyetleri ve veri paylaşımı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzün dijital ortamında sosyal medya platformları, perakende markalarının mevcut ve potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim kurmasına olanak tanımaktadır. Bunun sonucunda, perakende markaları tüketici davranışlarını etkilemek ve satın alma kararlarını yönlendirmek amacıyla bu platformları giderek daha fazla kullanmaktadır. Ancak bu eğilimin yanında, perakendenin artan dijitalleşmesi nedeniyle veri gizliliği ve kullanıcı güvenine ilişkin endişeler de artmaktadır. Bu araştırma, sosyal medya pazarlama faaliyetleri, tüketicilerin sosyal medya reklamlarına yönelik tutumları ve bunların satın alma niyetleri üzerindeki etkileri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma, dijital öncelikli perakende ortamında tüketicilerin satın alma niyetlerini yönlendirmeyi hedefleyen pazarlamacılar ve perakende profesyonelleri için stratejik içgörüler sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of social media interactions on consumer purchase intentions and data exchange in the retail sector in Türkiye. In today's digital landscape, social media platforms allow retail brands to communicate directly with both current and potential customers. As a result, retail brands are increasingly utilizing these platforms to influence consumer behavior and guide purchasing decisions through direct interaction.Alongside this trend, there is a growing concern about data privacy and user trust due to the increasing digitization of retail. This research explores the relationship between social media marketing activities, consumer attitudes toward social media advertisements, and their influence on purchase intentions. This study can offer strategic insights for marketers and retail professionals aiming to drive consumers' purchase intent in a digital-first retail environment.