A Hierarchically structured hypertext system with authoring facilities
  1. Tez No: 8011
  2. Yazar: A.ASLI YAVAŞCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Derse ait metin türünde bilgileri saklamak için 'hypermedia' sistemleri kavramına dayanan bir düzenleme aracı tasarlandı ve uygulandı. Düzenleme aracının kullanıcı arabirimi Türkçedir. Sistem iki tür kullanıcı için olanaklar sağlıyor: Düzenleyiciler derse ait uygulamaları tasarlayıp, yerleştiriyor ve okurlar bu uygulama içinde dolaşıyor. Yapı ve içerik değiştirme araçları düzenleyici tarafından kullanılırken, dolaşma araçlarından her iki kullanıcı da yararlanıyor. Sayfalarda tutulan metin bilgileri belirli bir büyüklüğe sahip. Kullanıcı tümünü ekranda görebiliyor. Düzenleyici metni değiştirebiliyor. Değiştirilen metin için yeni bir versiyon oluşturabiliyor. Ana komutların yanı sıra, editor metin türü bilgileri başka sayfalara taşımak için kullanılan "kopyalama, çıkarma, ekleme' özelliğini de sağlıyor. Birbiri ile ilişkili bilgilere sahip sayfalar kompozit bir yapı içinde bir araya getirilip, kompozit işlemleri araçlarını kullanarak sıra ile arka arkaya dolaşılabiliyor. Okurların, sayfaları önceden belirlenen bir sırada dolaşmalarını sağlayan yollar tanımlanabiliyor. Sayfa düzeyinde dört çeşit erişim kısıtlaması tanımlanıyor. Kullanıcının sayfa sahibi olduğu durumlarda erişim iznine bakılmıyor.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Using the hypermedia system concept, an authoring tool for creating courseware material of text type is designed and implemented. The user interface of the authoring tool is Turkish. The tool offers facilities for two types of users: Authors design and implement courseware application, and readers navigate in the application. The structure and content editing tools serve to the author whereas navigation tools are used by both of the users. The text information kept in nodes has a limited size, the user can see the whole content on the screen. The author can edit the text. He can make a new version for the edited text. The editor represents the %copy, cut, paste' facility, which is used for carrying text information to other nodes, in addition to the basic editor commands. Nodes with related information can be aggregated in a composite structure to be navigated successively using the composite operation tools. Paths can be defined which makes readers navigate nodes in a prespecified order. Restriction of access is introduced at node level in four types. Access right of a node is ignored when the user is the owner of the node.