Vitiligo tedavisinde UV-B ile topikal Psoralen+UVA'nın karşılaştırılması
- Tez No: 99198
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER KURUMLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
VI. ÖZET Vitiligo, toplumun % 1-2' sini etkileyen deri ve kıllarda pigment kaybı ile sonuçlanan progresif, otoimmun orijinli olduğu düşünülen, kazanılmış bir hastalıktır. Bu edinsel hastalıktaki etiyolojinin otoimmun orijinli olduğu düşünülmektedir. PUVA dahil birçok tedavi yöntemi geliştirilse de halen dermatolojide tedavisi en zor olan hastalıklardan birisidir. Bu açık, rastgele ve karşılaştırmalı çalışmada klinik ve histopatolojik olarak vitiligo tanısı konmuş 46 olguda dört aylık topikal %1'lik Methoxsalen+UVA ve UVB tedavilerinin etkinlikleri araştırıldı. Çalışmamızda grup A'daki 24 (%52.17) olguya topikal %lMethoxsalen+TJltraviyole A, 22 olguya da (%47.82) UVB uygulandı. Tedavi bitiminde grup A'daki 21 (%87.5), grup B'deki 12 (%54.5) olguda %10'un üzerinde repigmentasyon sağlanmıştır Her iki grupta hastalık süresi, klinik tipi, yaş, cinsiyet ve olguların fototipi gibi özellikler arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). A grubunda uygulamanın düzgün yapılmamasına bağlı oluşan aşın eritem (%12.5) ile A grubunda %16.6 ve B grubunda %22.7 oranında oluşan kaşıntı şikayeti tedaviyi kesmeyi gerektirecek boyutta değildi. Sonuç olarak, topikal %1 Methoxsalen+TJltraviyole A ve Ultraviole B'nin karşılaştırmalı çalışmasında her iki tedavi yönteminin de etkili ve güvenilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Vitiligo is a progressive disease which affects 1-2% of the population, and results with the loss of pigments on the skin and hair. The etiology is supposed to be autoimmune origin in this acquired disease. Although many therapy methods have been tried including PUVA, it is still one of the most difficult diseases to cure in dermatology. In this open, randomized and comparative study; 46 patients diagnosed as vitiligo, clinically and histopathologically, the effectiveness of four months topical 1% Methoxsalen+Ultraviolet A and Ultraviolet B therapies were studied. In our study, topical 1% Methoxsalen+Ultraviolet A were applied to 24 patients (52.17%) in group A and Ultraviolet B to 22 patients (47.82%) in group B. At the end of the treatment, twenty-one patients (87.5%) in group A, twelve patients (54.5%) in group B had more repigmentation than 10%. In both groups, there was no significant relation among the characteristics such as the duration of disease, clinical type, age, sex and skin phototype of patients (p>0.05). In group A, erythema (12.5%) which appeared due to wrong application of medicine and, pruritus which occured 16.6% in group A and 22.7% in group B were not so serious to end the therapy. In this comparative study, it was concluded that topical 1% Methoxsalen+Ultraviolet A and Ultraviolet B therapies were effective and safe in the treatment of vitiligo.