Atopik dermatit ve ürtikerde laboratuvar testlerinin önemi
- Tez No: 99197
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu çalışma, atopik deraıatit ve ürtikerde, serum total ve spesifik Ig E değerleri, periferal eozinofil sayısı, serum ECP düzeyi ve prik test sonuçlarım karşılaştırmak ve aralarındaki klinik korelasyonu ortaya koymak amacıyla yapıldı. Ürtiker ve/veya anjioödemli 50 hasta, atopik dermatitli 50 hasta ve 50 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunda, serum total ve spesifik Ig E ve ECP düzeyleri, periferal eozinofil sayısı ve prik test sonuçları değerlendirildi. Atopik deraıatit grubunun yaş ortalaması, ürtiker ve kontrol gruplarına göre anlamlı olarak düşük bulundu. Atopik deraıatit ve ürtikerli hasta gruplarında serum total Ig E düzeyi kontrol grubuna oranla anlamlı derecede yüksek bulundu. Periferik yaymanın değerlendirilmesi yoluyla hesaplanan eozinofil sayısı, hasta gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Bu fark, otomatik sayım yönteminde görülmedi. Atopik deraıatit ve ürtikerli hasta gruplarında serum ECP düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Spesifik Ig E ve prik test sonuçları yönünden ise her 3 grup arasında önemli bir fark olmadığı görüldü. Atopik deraıatit ve ürtikerli hastalarda, serum total Ig E düzeyi, periferal eozinofil sayısı ve ECP düzeylerinin, spesifik Ig E ve prik test sonuçlarına oranla, klinikle daha korele olduğu ve bu grup hastalıklarda ön planda tercih edilmesi gereken yöntemler olduğu sonucuna varıldı. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine and compare the clinical corelation between serum total Ig E levels, specific Ig E positivity, peripheral eosinophil counts, serum ECP levels, and prick test positivity in patients with atopic dermatitis and urticaria/angioedema. These tests were performed on 50 patients with atopic dermatitis, 50 patients with urticaria/angioedema, and 50 healthy controls. The mean age of patients with atopic dermatitis was significantly lower than that of other two groups. Serum total Ig E levels were significantly higher in two study groups than those of controls. By manual counting, eosinophil counts were significantly higher in study groups than those of controls. There were no significant differences in automated counting between the groups. Serum ECP levels were significantly higher in two study groups than those of controls. Ther were no significant differences between study and control groups by means of specific Ig E and prick test positivities. As a conclusion, serum total Ig E levels, peripheral eosinophil counts, and serum ECP levels were significantly relevant tests with clinical features than specific Ig E and prick test in patients with atopic dermatitis and urticaria/angioedema. 32