Tekstil açma lifleri ve tekstil açma işlemi atık liflerinin betonun fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of textile opening fibers and textile opening process waste fibers on the physical and mechanical properties of concrete
  1. Tez No: 992045
  2. Yazar: MAHSUM KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET ONUR KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tüketimin hızla arttığı dünyamızda son yıllarda üzerinde önemle durulan konulardan birisi de geri dönüşümdür. Ortaya çıkan enerji krizi ile bu gerçeği gören gelişmiş ülkeler atıkların geri kazanılması ve tekrar kullanılması için yöntemler aramış ve geliştirmişlerdir. Bu atıklardan biri de tekstil atıklarıdır. Ülkemizde tekstil atıkları özellikle Uşak Bölgesinde bulanan bir organize sanayi alanında geri dönüşüme tabi tutularak bu atıklardan iplik üretimi yapılmaktadır. İplik üretimi için tekstil ürünleri açma makineleri ile liflerine ayrılmaktadır. Bu çalışma kapsamında bu tür açılmış tekstil lifleri Uşak Bölgesinden temin edilerek beton karışımlarında lif katkısı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, tekstil açma işlemi atık liflerinin betonun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Deneysel çalışmada, iki farklı lif çeşidinin farklı oranlarda atık lif içeren beton karışımları hazırlanmış ve bu karışımların basınç dayanımı, eğilme dayanımı, yoğunluk ve slump özellikleri analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen veriler, atık liflerin beton performansına olan katkısını belirlemek için değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, belirli oranlarda kullanılan atık liflerin betonun işlenebilirliği, dayanıklılığı ve mekanik performansı üzerinde olumlu veya olumsuz etkiler oluşturabileceğini göstermektedir. Bu bulgular, sürdürülebilir beton tasarımlarına katkı sağlamak amacıyla literatüre önemli veriler sunma potansiyeline sahip olabileceği değerlendirilmektedir. Atık lifler beton karışımına 5 farklı oranda ilave edilip küp numunelerde gerekli kür süreleri sağlandıktan sonra basınç dayanımları, eğilme dayanımları, slump değerleri ve yoğunlukları tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, betonun yoğunluğunun lif çeşidine göre değişkenlik gösterdiği, slump değerlerinin düştüğü, eğilme ve basınç dayanım değerlerinde belli bir oranda artış olduğu gözlemlenmiştir. Değerlerdeki bu değişkenlikler optimum oranı tespit etmemizde yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our world, where consumption is rapidly increasing, one of the most important issues in recent years has been recycling. Developed countries, recognizing this reality with the emerging energy crisis, have sought and developed methods for the recovery and reuse of waste. One such waste is textile waste. In our country, textile waste is recycled, particularly in an organized industrial zone located in the Uşak region, and yarn is produced from these waste materials. Textile products are separated into fibers using opening machines for yarn production. In this study, these opened textile fibers were sourced from the Uşak region and utilized as fiber additives in concrete mixtures. This study aims to investigate the effects of textile opening waste fibers on the physical and mechanical properties of concrete. In this experimental study, concrete mixtures containing different proportions of waste fibers from two different fiber types were prepared and their compressive strength, flexural strength, density, and slump properties were analyzed. The data obtained were evaluated to determine the contribution of waste fibers to concrete performance. The study results indicate that waste fibers used at certain ratios can have positive or negative effects on the workability, durability, and mechanical performance of concrete. These findings are considered to have the potential to contribute significant data to the literature to contribute to sustainable concrete designs. After adding waste fibers to the concrete mixture at five different ratios and providing the required curing times in cube samples, compressive strength, flexural strength, slump values, and densities were determined. The study results showed that the density of the concrete varied depending on the fiber type, with slump values decreasing, while flexural and compressive strength values increased to a certain extent. These variations in these values can help determine the optimum ratio.