Ring eğirmeciliğinde iplik tüylülüğü
- Tez No: 56360
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAT CANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ring ipliğinin yapısı incelendiğinde tüylülük görülebilir ve yüksek seviyededir. Bu nedenle, iplik tüylülüğü diğer hatalar kadar önemlidir. Lif uzunluğu, lif inceliği ve lif mukavemeti iplik tüylülüğünü etkileyen önemli lif özellikleridir. Harman-hallaç makinalarında yüksek hızda açma ve temizleme işlemi, tarak nıakinalarında uygun olmayan ayarlar ve cer makinalarında çekim silindirleri arasa dar çekim alanı lif kırılmalarına neden olur. Bu nedenle kısa liflerin artmasıyla iplik yüzeyinden dışarı doğru çıkan liflerin sayısı artar. Klimatik şartlar, eğirme elemanları (kopça, bilezik, iplik klavuzu...vs.) ve proses özellikleri (yüksek çekim, kalın fitil numaran, az büküm... vs.) iplik tüylülüğünü olumsuz etkiler. İğ hızındaki artışın iplik tüylülüğü üzerindeki olumsuz etkisi, yalnızca sürtünme ve hava direncinin,. artmasından dolayıdır. Aşırı tüylü iplikler dokuma, örme, bitim işlemleri ve son kullanım alanlarında problemlere yol açabilirler. Bu yüzden iplikleri üretirken bir takım önlemler alarak tüylenmeyi azaltmak gerekir. Bu çalışmada iplik tüylülüğü, yapılan araştırmalar ve ölçme metodları açıklanmıştır. Ayrıca, elyafın ve ipliklerin fiziksel özelliklerinin, eğirmeyi takip eden işlemlerin tüylülük üzerine etkileri ifade edilmiştir. Deneysel çalışmada eğirmeyi takip eden işlemlerde yapılan değişikliklerin tüylülük üzerine etkileri incelenmiş ve tüylülüğe tesiri yorumlanarak bazı sonuçlara varılmıştır. Sonuçlar tablo ve şekil halinde sunulmuştur. Deneysel çalışmada, incelenen hammadde ve mamul, Viskon Poliester-pamuk karışımı ve çoğunlukla Pamuk'tur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT While structure of the ring yanı examined, hairiness is noticeable to high. Therefore, it is just as important as other fault content. Fibre length, fibre fineness and fibre strength is important fibre characteristics which influence yam hairiness. In the blowroom machines, m higher speed, opening and cleaning process, unsuitable card machines settings and narrow draft zone between draft cylinders of the drawing frames cause to fiber breaking. Thus, increase of the short fibre may result to increase on the number of fibres protruding out of the yam. Climatic conditions, spinning parts (traveller, ring, yam guide etc.) and process characteristics (higher draft, thick roving number, less twist....etc.) have negative effect on the yam hairiness. An increase in spindle speed have a negative effect on the yarn hairiness only as a result of the increasing frictional and air resistance. Excessive hairy yams give rise to many serious problems during weaving, knitting and finishing processes and stages in their end-uses. So, it is necessary to prevent hairiness during yam production In this study, yam hairiness, the works of many researchers done up on yam hairiness and measuring methods have been outlined. In addition, the effect of the physical properties of fibers and yams, after the spinning processes on hairiness have been explained. In the experimental study, the effect on yarn hairiness and its modifications have been examined during the process Finally, the results have been outlined and given in tables and figures. The raw material and manufactured which examine m the exprimental study are Viscose, Polyester-cotton blends and generally cotton.