Hemodiyaliz hastalarının öz-bakım gücünün değerlendirilmesi
The Evaluation of self-care capability of patients receiving hemodialysis
  1. Tez No: 99206
  2. Yazar: EMİNE KIYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ill ÖZET Araştırma, hemodiyalize giren hastaların sosyo-demografik özelliklerini, öz- bakım gücünü ve öz-bakım gücüne etki eden etmenleri değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Bu araştırma Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hemodiyaliz Merkezi, Erzurum Numune Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi ve Erzurum Sosyal Sigortalar Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde Ocak 1999 tarihinde hemodiyalize devam eden ve evrenin tamamını temsil eden 76 hasta üzerinde yapılmıştır. Veriler, hastaların tanıtıcı özelliklerini belirlemek amacıyla araştırıcı tarafından geliştirilen anket formu ve Nahçivan tarafından düzenlenen Öz-Bakım Gücü ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Yüzdelik, Varyans Analizi (ileri analizinde Tukey HSD) ve t-testi kullanılmıştır. Hastaların % 63.2'sinin erkek, % 36.8'inin kadın, % 30.3'ünün 38-47 yaş grubunda, % 3.9'unun 68-77 yaş grubunda, % 71.1'inin ilkokul ve altı eğitim düzeyinde olduğu, % 85.5'inin evli, % 85.5'inin çalışmadığı ve % 100.0'ünün sağlık güvencesi olduğu belirlenmiştir. Hastaların genel öz-bakım gücü puan ortalamasının 107.42±13.03 olduğu ve evli hastaların öz-bakım gücü puan ortalaması (108.49±12.52) bekar hastalara göre (101.09±14.81) daha yüksek, çalışan hastaların öz-bakım gücü puan ortalaması (113.64±13.61) çalışmayan hastalara göre (106.37±12.74) daha yüksek, gelir durumu iyi olan hastaların öz-bakım gücü puan ortalaması (112.46±15.11) kötü olanlara göre (106.29±7.89) daha yüksek, diyetine uygun beslenen hastaların öz-bakım gücü puan ortalamasının (115.22±10.44) diyetine uygun beslenmeyenlere göre (106.06±13.28) daha yüksek olduğu bulunmuştur. Eşin eğitim düzeyi yükseldikçe, hastaların öz-bakım gücü puanının da arttığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanında hastanın cinsiyetinin, yaşının, yaşadığı yerin, aile tipinin, ailedeki birey sayısının, bağımlı birey sayısının, diyalize girme süresi ve sıklığının öz- bakım gücünü etkilemediği ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada, bulgularımız doğrultusunda sonuçlara uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The present research was planned and conducted descriptively to evaluate the socio-demographical features and self-care capabilities of patients receiving hemodialysis and the factors affecting their self-care ability. This research was made on 76 patients representing the whole group who were included in this study and who had been receiving hemodialysis in January 1999 in the Hemodialysis Center at Atatürk University Süleyman Demirel Medical Center Research and Application Hospital, in the Hemodialysis Department of the State Hospital, and in the Hemodialysis Department of the Social Security Hospital. Data were collected by a questionnaire prepared by the researcher to determine the identifying features of the patients, and by the self-care ability scale prepared by Nahçivan. Percentage, Variance Analysis (One Way Anova Tukey HSD), and t-test were used in evaluating the data. It was determined that 63.2 % of the patients were males, 36.8 % females, 30.3 % within the 38-47 age range, 3.9 % 68-77 age range, 71.1 % were primary school graduates and lower, 85.5 % were married, 85.5 % were not employed, and 100.0 % benefited from social security services. It was found that the general average self-care capability of the patients was 107.42 ± 13.03, that the self-care capability of the married patients (108.49 ± 12.52) was higher than that of the unmarried ones (101.09 ± 14.81), that the self-care capability of the employed patients (1 13.64 ± 13.61) was higher than that of those not employed (106.37 ± 12.74 ), that the self-care capability of those with good income level (112.46 ± 15.11 ) was higher than that of the patients with poor income level (106.29 ± 7.89 ), and that the self-care capability average of the patients keeping the prescribed diet (115.22 ± 10.44 ) was higher than that of the ones not keeping the prescribed diet (106.06 ± 13.28 ). It was also found that the self-care capability of a patient increased as the educational level of the patient's wife or husband went higher. In addition to these findings, it was determined that the self-care capability of the patients was not affected by the sex, the age, the residence, the family type, the number of family members, the number of dependants, the duration and frequency of receiving hemodialysis. Suggestions were made in accordance with the results obtained from this research in the light of our findings.