Preeklampsi tanısı almış gebelerde carotis intima media kalınlığı ve BMP-2 düzeyinin ilişkisi
The relationship between carotid intima–media thickness and serum BMP-2 levels in pregnant women diagnosed with preeclampsia
  1. Tez No: 992061
  2. Yazar: GÜLSEREN BİLGE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. SIDIKA SİBEL GÜLOVA, DR. ŞULE BİROL İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Preeklampsi, gebelikte ortaya çıkan ve anne ile fetüs için ciddi kısa ve uzun dönem sonuçları olan önemli bir hipertansif hastalıktır. Son yıllarda preeklampsinin, kadının ilerleyen yaşamındaki kardiyovasküler risk artışı ile ilişkili olduğu gösterilmiş; bu durum hastalığın sistemik vasküler bir süreç olarak ele alınmasına yol açmıştır. Karotis intima–media kalınlığı (CIMT) subklinik aterosklerozun yapısal bir göstergesi olarak kabul edilmekte, Bone Morphogenetic Protein-2 (BMP-2) ise vasküler yeniden yapılanma ve ekstrasellüler matriks düzenlenmesinde rol oynayan bir büyüme faktörü olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, preeklampsi tanısı alan gebelerde CIMT ve serum BMP-2 düzeylerini değerlendirerek bu parametrelerin hastalıkla ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmaya 18–45 yaş arası tekil gebeliğe sahip, 46 preeklampsi ve 50 normotansif gebe olmak üzere toplam 96 olgu dahil edilmiştir. Tüm olgularda gebelik sırasında yüksek çözünürlüklü B-mod ultrasonografi ile bilateral CIMT ölçümü yapılmış, her taraf için üç ölçümün ortalaması alınmıştır. Serum BMP-2 düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar uygun parametrik ve non-parametrik testlerle yapılmış, tanısal performans ROC analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Preeklampsi grubunda sağ, sol ve bilateral ortalama CIMT değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0,007; p=0,002; p=0,001). Serum BMP-2 düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,933). ROC analizinde bilateral ortalama CIMT için AUC değeri 0,716 olarak bulunmuş olup, CIMT'nin preeklampsi varlığını ayırt etmede orta düzey tanısal performansa sahip olduğu gösterilmiştir. Sonuç: Preeklampsi tanısı alan gebelerde artmış CIMT değerleri, gebelik döneminde dahi subklinik vasküler değişikliklerin mevcut olabileceğini düşündürmektedir. Buna karşılık serum BMP-2 düzeyleri ile preeklampsi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bulgular, preeklampsinin erken dönemde vasküler yapısal değişikliklerle ilişkili olabileceğini desteklemekte ve bu hastaların uzun dönem kardiyovasküler risk açısından izlenmesinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Preeclampsia is a major hypertensive disorder of pregnancy associated with significant short- and long-term maternal and fetal morbidity. Growing evidence indicates that preeclampsia is linked to increased cardiovascular risk later in life, suggesting that it represents a systemic vascular process. Carotid intima–media thickness (CIMT) is a structural marker of subclinical atherosclerosis, while Bone Morphogenetic Protein-2 (BMP-2) is a growth factor involved in vascular remodeling and extracellular matrix regulation. This study aimed to evaluate CIMT and serum BMP-2 levels in pregnant women with preeclampsia and to investigate their association with the disease. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted at the Department of Obstetrics and Gynecology, Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. A total of 96 singleton pregnant women aged 18–45 years were included: 46 with preeclampsia and 50 normotensive controls. Bilateral CIMT measurements were performed during pregnancy using high- resolution B-mode ultrasonography, and the mean of three measurements from each side was recorded. Serum BMP-2 levels were measured using ELISA. Group comparisons were performed using appropriate parametric and non-parametric tests, and diagnostic performance was assessed by ROC curve analysis. Results: Right, left, and mean bilateral CIMT values were significantly higher in the preeclampsia group compared to controls (p=0.007, p=0.002, and p=0.001, respectively). No significant difference was observed between groups in serum BMP-2 levels (p=0.933). ROC analysis demonstrated that mean bilateral CIMT had an AUC of 0.716, indicating moderate diagnostic performance for distinguishing preeclampsia. Conclusion: Increased CIMT values in women with preeclampsia suggest that subclinical vascular structural changes may already be present during pregnancy. However, serum BMP-2 levels were not associated with preeclampsia in this cohort. These findings support the concept that preeclampsia is linked to early vascular alterations and highlight the importance of long-term cardiovascular follow-up in affected women.