Meyan kökü ve meyan kökü nanokristalin selülozekstraktıyla kitosan filmlerinde antimikrobiyalve uv bariyer özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of antimicrobial and UV barrier properties in chitosan films with liquorice root and liquorice root nanocrystalline cellulose extract
- Tez No: 992060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİN DIBLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada, kitosan (KS) temelli biyobozunur filmlerin işlevsel özelliklerini geliştirmek amacıyla meyan kökü sulu ekstraktı (MKS) ve meyan kökünden elde edilen nanokristalin selüloz (NKS) birlikte kullanılmıştır. Amaç, çevre dostu, antimikrobiyal ve UV bariyer özellikleri yüksek biyokompozit bir film geliştirmektir. Kalınlık değerleri incelendiğinde, MKS ve NKS'nin tek başına etkisinin sınırlı, ancak birlikte kullanıldıklarında film kalınlığında anlamlı artış sağladığı belirlenmiştir (p<0,05). Mekanik testler, NKS'nin çekme dayanımını artırdığını, MKS'nin ise esnekliği bir miktar koruduğunu göstermiştir. En yüksek dayanım KS-MKS-NKS filminde (37,9 MPa) elde edilmiştir. Şişme ve çözünürlük testleri, NKS'nin hidrofilik yüzey grupları nedeniyle su tutma eğilimini artırdığını, MKS'nin ise ağ yoğunluğunu artırarak şişmeyi sınırladığını ortaya koymuştur. Su buharı geçirgenliği, her iki katkı maddesiyle birlikte anlamlı biçimde azalmıştır (p<0,05). UV-Vis analizleri, özellikle MKS katkılı filmlerin güçlü UV bloklama kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. Antioksidan testlerinde, KS-MKS-NKS filmi en yüksek DPPH inhibisyon oranını göstermiş (%71,6 ± 2,6), bu durum meyan kökünün fenolik bileşenlerinin NKS ile sinerjik etkisini doğrulamıştır. Antimikrobiyal etkinlik gözlenmemiştir. MKS ve NKS'nin birlikte kullanımı kitosan filmlerinin mekanik, bariyer ve antioksidan özelliklerini belirgin biçimde iyileştirmiş; bu kombinasyonun sürdürülebilir, aktif gıda ambalajı üretiminde umut verici bir yaklaşım sunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biodegradable chitosan (KS) films were reinforced with licorice root aqueous extract (MKS) and nanocrystalline cellulose (NKS) derived from licorice root to develop eco-friendly, bioactive packaging materials. The objective was to enhance the films' mechanical, barrier, and antioxidant properties while maintaining biodegradability. Thickness analysis showed that the combination of MKS and NKS significantly increased film thickness (p < 0.05), whereas either additive alone had little effect. Mechanical tests revealed that NKS improved tensile strength and MKS helped flexibility, with the highest strength observed in the KS-MKS-NKS film (37.9 MPa). NKS increased water absorption due to its hydrophilic groups, while MKS strengthened intermolecular hydrogen bonding, limiting swelling. Water vapor permeability decreased significantly with both additives, suggesting improved barrier properties. UV-Vis results confirmed strong UV-blocking capacity, particularly in MKS-containing films. Antioxidant analyses showed that the KS- MKS-NKS film exhibited the highest DPPH radical scavenging activity (%71.6 ± 2.6), confirming the synergistic effect between phenolic compounds of licorice extract and NKS. No inhibition zones were observed against S. aureus and E. Coli. The combined incorporation of MKS and NKS substantially improved the mechanical strength, water vapor barrier, UV-shielding, and antioxidant performance of chitosan films, demonstrating strong potential for use in sustainable active food-packaging applications.