Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Müzeleri'nde sergilenen sandık örnekleri
Examples of chests on display at the Museums of Edirne, Kırklareli and Tekirdağ
  1. Tez No: 992295
  2. Yazar: ÇAĞLA SIRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY APA KURTİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Sandık, Orta Çağ'dan beri çeşitli eşyaların saklanması ve korunması amacıyla kullanılan temel gündelik eşya olarak önemli bir yer edinmiştir. Zaman içinde işlevsel niteliğinin yanı sıra estetik ve sembolik anlamlar da yüklenen sandıklar, özellikle Anadolu'da geleneksel üretim biçimlerinin bir yansıması olarak korunmuş ve kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. Osmanlı döneminde yaygınlaşan çeyiz geleneği ile birlikte sandık, gelin hazırlıklarının ayrılmaz bir unsuru haline gelmiş; ahşap malzemeden üretilen ve süsleme teknikleriyle zenginleştirilen örnekler statü göstergesi olarak da değerlendirilmiştir. Hat sandıkları, para sandıkları, cephe sandıkları, değerli eşya sandıkları olan sakal-ı şerif sandığı gibi kullanım amaçlarına göre farklı kategorilere ayrılan sandıklar, sağlam ve hoş kokulu ağaç türlerinin tercih edilmesiyle aynı zamanda belirli bir zanaatkârlık birikimini de yansıtmaktadır. Bu çalışmamızda Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Müzeleri'nde bulunan çeyiz sandığı örnekleri incelenmiştir. Söz konusu sandıklar, bölgenin geleneksel kültürü, estetik anlayışı ve ahşap işçiliği açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The chest has held an important place as a basic everyday item used for storing and protecting various objects since the Middle Ages. Over time, chests have taken on aesthetic and symbolic meanings in addition to their functional qualities, and have been preserved and passed down from generation to generation, particularly in Anatolia, as a reflection of traditional production methods. With the spread of the dowry tradition during the Ottoman period, the chest became an integral part of bridal preparations; examples made of wood and enriched with decorative techniques were also considered status symbols. Chests are categorised according to their purpose, such as calligraphy chests, money chests, front chests, and sacred beard chests for valuable items. The preference for sturdy and fragrant wood types also reflects a certain level of craftsmanship. In this study, dowry chest examples found in the museums of Edirne, Kırklareli, and Tekirdağ were examined. These chests provide important insights into the region's traditional culture, aesthetic understanding, and woodworking.