Sıvasız ve sıvalı tuğla dolgu duvarların betonarme çerçevelerin yatay yük taşıma kapasitesine etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of unplastered and plastered brick infill walls on the horizontal load-bearing capacity of reinforced concrete frames
- Tez No: 992319
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin büyük bir kısmı yüksek riskli deprem kuşağı üzerindedir. Her ne kadar betonarme karkas binalarda duvarlar taşınan eleman olarak bilinse de, betonarme karkas binalarda dolgu duvarlarının yatay deprem yüküne karşı belirli bir deprem büyüklüğüne kadar katkı verdiği bilinmektedir. Taşıyıcı elemanlardaki hasar düzeyine ve/veya güçlendirme maliyetine bakılarak yıkım ya da güçlendirme önerilmektedir. Güçlendirme önerilen yapılarda yeniden inşa edilecek olan dolgu duvarların ve sıvanın katkısı dikkate alınmamaktadır. Bu yaklaşım düşük dayanımlı tuğla, örgü harcı ve sıva ile yapılan binalar için her ne kadar güvenli tarafta kalmak adına doğru bir yaklaşım gibi gözükse de deprem riski düşük olan bölgelerde kaliteli dolgu duvar kullanılan bir bina için bilimsel bir yaklaşım olmamakla birlikte ekonomik bir yaklaşım da değildir. Bu çalışmada, düşey yük, dolgu duvar ve sıvanın betonarme çerçevelerin yatay yük taşıma kapasitesi üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Tipik bir kat yüksekliği olan 3 metre dikkate alınarak, 1/2 ölçekli dört adet tek açıklıklı betonarme çerçeve hazırlanmıştır: Üçü hasarsız, biri ise daha önce düşey ve yatay yükler altında hasar görmüş çerçevedir. Hasarlı çerçeve, herhangi bir yapısal güçlendirme yapılmadan, yatay delikli tuğla duvar dolgusu ve çimento esaslı sıva ile yeniden inşa edilmiştir. Betonarme çerçevelerin yatay yük taşıma kapasitesi üzerindeki düşey yük, dolgu duvar ve sıva etkisi, uygulanan yatay yükler altında test edilmiştir. Elde edilen deneysel veriler incelendiğinde, düşey yük, dolgu duvar ve sıvanın çerçevelerin yatay yük kapasitesinde önemli bir artış sağladığını göstermektedir. Çalışma sonucunda, düşey yükün yaklaşık %28, dolgu duvarların yaklaşık %44 ve sıvanın yaklaşık %82 oranında çerçevelerin toplam yatay yük taşıma kapasitesine katkıda bulunduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, sıvalı dolgu duvarlar gibi taşıyıcı olmayan elemanların yatay yük performans değerlendirmelerinde önemli yapısal roller üstlenebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
A significant part of Turkey located within a high-risk seismic zone. Although walls in reinforced concrete frame buildings are typically considered non-structural elements, it is known that infill walls can contribute to the lateral resistance of these structures up to a certain earthquake magnitude. Based on the level of damage in the structural elements and/or the cost of retrofitting, demolition or strengthening is generally recommended. In retrofitting strategies, the potential contribution of newly reconstructed infill walls and plaster is usually disregarded. While this approach might be appropriate as a conservative measure in buildings constructed with low-strength bricks, mortar, and plaster, it is neither scientifically accurate nor economically justified for buildings located in low seismic risk areas and built with high-quality infill walls. In this study, the effects of vertical load, infill walls, and plaster on the lateral load-bearing capacity of reinforced concrete frames were experimentally investigated. Considering a typical story height of 3 meters, four single-span, half-scale reinforced concrete frames were prepared: three were undamaged, and one had previously sustained damage under vertical and lateral loads. The damaged frame was rebuilt with horizontally perforated brick infill walls and cement-based plaster without applying any structural retrofitting. The influence of vertical load, infill wall, and plaster on the lateral load-bearing capacity of the reinforced concrete frames was evaluated under applied lateral loads. Evaluation of the experimental data revealed that vertical load, infill walls, and plaster significantly enhance the lateral load capacity of the frames. The study concluded that vertical load contributed approximately 28%, infill walls approximately 44%, and plaster approximately 82% to the total lateral load-bearing capacity of the frames. These findings demonstrate that non-structural elements such as plastered infill walls can play a crucial structural role in the assessment of lateral load performance.