Türkı̇ye kutup seferlerı̇nde fotoğrafın bı̇lı̇m çalışmalarına katkısı
  1. Tez No: 992746
  2. Yazar: ŞEBNEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA BİLGE SATKIN, PROF. DR. BURCU ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
Özet
Kutuplar, dünya üzerinde yaşayan her insanın fazlasıyla merak ettiği ve çok az bilgiye sahip olduğumuz alanlardır. Kuzey Kutup Bölgesi'nin ismi olan Arktik kelimesi Yunanca“ayı ”anlamına gelir ve arktostan türetilmiştir, Antarktika ismi ise“antarktikos”yani Arktik'in karşısı anlamına gelmektedir.Güney Kutbu'nda bulunan Antarktika dünyanın 5. Büyük kıtasıdır ve etrafı okyanuslarla çevrilidir, Kuzey Kutbu ise etrafı kıtalarla çevrili kuzey buz denizini de kapsayan bir okyanustur. Kutuplara karşı bu bilinmezlik tarih boyunca, kaşifler tarafından ziyaret edilmesine, bilim insanları tarafından araştırılmasına ve habercilerin merak dürtüsüyle bu alandan bilgi ve belge toplayarak insanlara ulaştırmasına olanak sağlamıştır. Kutuplara dair görsel bellek, 19. yüzyılın başlarında bölgelerde ki ilk fotoğrafların çekilmesiyle oluşmuştur. Aradan geçen 100 yıldan fazla süreçte birçok alandaki farklılıkları gözlemlenmesi sağlanırken küresel iklim değişikliğinin etkilerinin incelenmesine de katkı sunulmaktadır. Fotoğraf aracılığı ile sağlanan bu katkı Kutup bölgelerinin ve etrafını çevreleyen sularda yaşayan türler, bunların zaman içerisinde geçirdikleri değişimler ve yeni görülen türlerin de kayıt altına alınmasında büyük bir öneme sahiptir. Dünyanın en soğuk, rüzgârlı ve kurak kıtası olan Antarktika'da 30 ülkeye ait 100'e yakın bilimsel araştırma üssü, Kuzey kutbu ve Arktik Okyanusu üzerinde ise bilimsel çalışmalar yürütmek için Svalbard (Spitsbergen) Adası üzerinde 13 ülkeye ait 20 araştırma tesisi bulunuyor. Ayrıca birçok ülke yıl içerisinde kutup bölgelerine bilimsel seferler düzenlemektedir. Bu bilim üslerinde ve bilimsel seferlerde canlı yaşamı, deniz buzlarının erimesi, küresel iklim değişikliğine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar kapsamında yaratılan görsel hafıza, kutup bölgeleri üzerindeki değişimin görünürlüğünü net bir şekilde ortaya koyduğu görülmüştür. Fotoğraf ile kara, hava ve sualtında yapılan çalışmalar ile bilimsel faaliyetlerin desteklenebileceği gözlemlenmiştir. Kutuplarda yapılacak saha çalışmasındaki fotoğraf çekimlerinde çevresel etkilere de dikkat edilmesi hususu önemli bir rol oynamaktadır. Çeşitli kameralar ile yapılacak çekimler sırasında doğadaki hiçbir canlıyı rahatsız etmemek ve zarar vermemek, habitatı bozmamak gerektiği, etik kurallar çerçevesinde belirlenmelidir. Görsel hafızayı oluşturacak kişinin de kıta şartlarında teknik yeterliliğe sahip olması ve çalışma koşullarına uygun hazırlığı yapmış olması da önem arz etmektedir. Bu eser metninde, 2022, 2023, 2024 ve 2025 yılları arasında Antarktika ve Arktik bölgelerine gerçekleştirilen Türkiye'nin ulusal bilimsel seferleri kapsamında yürütülen saha çalışmalarına dayanmaktadır. Bu süreçte Antarktika ve Arktik'e dörder kez olmak üzere toplam sekiz bilimsel sefere katılım sağlanmış; kara, hava ve sualtı ortamlarında gerçekleştirilen fotoğrafik üretimler, söz konusu seferler sırasında elde edilen gözlemler, deneyimler ve bilimsel çalışmaların bir parçası olarak üretilmiştir. Eserde yer alan tüm görsel veriler ve saha gözlemleri, belirtilen yıllar arasındaki bu bilimsel seferler süresince gerçekleştirilmiş olup, çalışmanın yöntemsel ve içeriksel temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The poles are areas that every person living in the world is very curious about and that we have very little knowledge about. The word Arctic, which is the name of the Arctic region, means“bear”in Greek and is derived from arktos, while the name Antarctica means“antarktikos”, meaning the opposite of the Arctic. Located at the South Pole, Antarctica is the 5th largest continent in the world and is surrounded by oceans, while the North Pole is an ocean surrounded by continents, including the northern ice sea. Throughout history, this unknownness towards the poles has allowed explorers to visit, scientists to investigate, and journalists to gather information and documents from this area out of curiosity. Visual memory of the poles was formed in the early 19th century when the first photographs were taken in the region. In the intervening period of more than 100 years, the differences in many areas have been observed, while contributing to the examination of the effects of global climate change. This contribution through photography is of great importance in recording the species living in the Arctic regions and the surrounding waters, the changes they have undergone over time and the newly seen species. In these science bases and scientific expeditions, studies are carried out on living life, sea ice melt and global climate change. The visual memory created within the scope of these studies has been seen to clearly reveal the visibility of the change in the polar regions. It has been observed that scientific activities can be supported by land, air and underwater studies with photography. It plays an important role to pay attention to environmental impacts in photography in the field work to be carried out in the poles. During the shooting with various cameras, it should be determined within the framework of ethical rules not to disturb and harm any living creature in nature and not to disturb the habitat. It is also important that the person who will create the visual memory has technical competence in continental conditions and has made appropriate preparations for working conditions. This work is based on field studies conducted within the scope of Türkiye's national scientific expeditions to the Antarctic and Arctic regions between the years 2022, 2023, 2024, and 2025. During this period, participation was carried out in a total of eight scientific expeditions, four to Antarctica and four to the Arctic. The photographic productions conducted in terrestrial, aerial, and underwater environments were generated as part of the observations, experiences, and scientific research processes carried out during these expeditions. All visual data and field observations presented in this work were produced throughout the specified period and constitute the methodological and contextual foundation of the study.