PMMA/AC nanoliflerden yeşil elektrot üretimi ve süperkapasitör performansı
Production of green electrodes from PMMA/AC nanofibers and their supercapacitor performance
  1. Tez No: 992745
  2. Yazar: MELİH KARLIDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek lisans tezimde, enerji depolama sistemlerinin sürdürülebilir olmasına yönelik çevresel olarak faydalı olabilecek bir süperkapasitör elektrotunun geliştirilmesi sağlanmıştır. Tez kapsamında PMMA/AC/PGE kompozit elektrotu geliştirilerek süperkapasitör uygulamalarında yenilikçi bir yaklaşım sunulması sağlanmıştır. Çalışmada, aktif karbonun yüksek yüzey alanı ve iletkenliği ile PMMA'nın yapısal esneklik ve dielektrik özelliklerini sinerjik bir şekilde bir araya getiren yenilikçi kompozit yapısı sunulmaktadır. Tez çalışmasının önemli bir yeniliği, PMMA'nın polimer matriks olarak entegrasyonu, elektrotların mekanik kararlılığını ve esnekliğini artırırken, iyonik iletkenlik ve enerji depolama sistemleri ile uyumluluğunu da sağlamaktadır. Ayrıca, üretim süreci, geleneksel çok aşamalı yöntemlerden daha basit ve maliyet olarak uygun, tek aşamalı elektroeğirme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, aktif karbonun yüksek yüzey alanı ve iletkenlik özellikleri ile PMMA'nın stabilite ve işlenebilirlik özelliklerini birleştirerek, enerji depolama malzemelerindeki sınırlamaları aşmayı hedeflemektedir. Elde edilen kompozitler, enerji yoğunluğu ve döngü kararlılığı açısından iyileştirilmiş performans sergileyerek, geniş bir enerji depolama uygulama yelpazesi için uygun hale gelmiştir. Daha yeşil ve verimli enerji çözümleri için bir adım atmakla kalmayıp, süperkapasitör teknolojilerinde yenilikçi bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In my master's thesis, a supercapacitor electrode that could be environmentally beneficial for the sustainability of energy storage systems was developed. Within the scope of the thesis, an innovative approach was presented in supercapacitor applications by developing the PMMA/AC/PGE composite electrode. In this study, an innovative composite structure is presented that synergistically combines the high surface area and conductivity of activated carbon with the structural flexibility and dielectric properties of PMMA. An important innovation of the thesis work is the integration of PMMA as a polymer matrix, which increases the mechanical stability and flexibility of the electrodes while also ensuring compatibility with ionic conductivity and energy storage systems. In addition, the production process was carried out by a single-stage electrospinning method, which is simpler and more cost-effective than traditional multi-stage methods. This research aims to overcome the limitations of energy storage materials by combining the high surface area and conductivity properties of activated carbon with the stability and processability properties of PMMA. The resulting composites exhibit improved performance in terms of energy density and cycling stability, making them suitable for a wide range of energy storage applications. It not only takes a step towards greener and more efficient energy solutions, but also offers an innovative perspective in supercapacitor technologies.