Yerel yönetimlerde sosyal hizmetler ve toplumsal refah: Andırın Belediyesi örneği
Social services and social welfare in local governments: The example of Andırın Municipality
  1. Tez No: 992891
  2. Yazar: MEHMET BERKAY BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yerel yönetimlerin sosyal hizmet alanındaki etkinliğini ve bu hizmetlerin toplumsal refah üzerindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Sosyal hizmetler, bireylerin yaşam kalitesini artırırken toplumsal eşitlik ve dayanışmayı sağlamada kritik bir araçtır. Yerel yönetimler, bu hizmetlerin yerel ihtiyaçlara göre şekillendirilmesi ve uygulanmasında anahtar bir pozisyonda yer alır. Çalışmada, yerel yönetimlerin sosyal hizmet politikalarının gelişimi, yasal düzenlemeler ve ülkemizde yapılan çalışmalar ele alınacaktır. Belirli bir ilçe örneği üzerinden yürütülen saha çalışmasıyla, sosyal hizmet uygulamalarının mevcut durumu ve karşılaşılan sorunlar değerlendirilecektir. Araştırma bulguları, sosyal hizmetlerde daha etkili, erişilebilir ve sürdürülebilir çözümler üretilmesine yönelik öneriler sunmayı hedeflemektedir. Bu tez, yerel yönetimlerin sosyal politika geliştirme süreçlerine bilimsel bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effectiveness of local governments in the field of social services and the role of these services on social welfare. Social services are a critical tool in ensuring social equality and solidarity while improving the quality of life of individuals. Local governments play a key role in shaping and implementing these services according to local needs. In the study, the development of social service policies of local governments, legal regulations and studies in our country will be discussed. With the fieldwork carried out on a specific district sample, the current status of social work practices and the problems encountered will be evaluated. The findings of the research aim to provide suggestions for producing more effective, accessible and sustainable solutions in social services. This thesis aims to make a scientific contribution to the social policy development processes of local governments.