Türkiye'de finansal gelişme endeksleri ile çevre kirliliği ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between financial development indexes and environmental pollution in Turkey
- Tez No: 992937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Bankacılık, Finance, Banking
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumun her geçen gün artan taleplerine cevap verebilmek için gelişen teknolojiye bağlı olarak firmaların çevreye olan etkileri günbegün daha fazla sorgulanır hale gelmiştir. Bu kapsamda çeşitlenen mal ve hizmetlerin tüketimi finansmana olan ihtiyacı artırmakla birlikte ortaya çıkan emisyonun çevreye verdiği zararın düzeyini engellemeye yönelik çabalar yürütülmektedir. Finansal gelişme ve sürdürülebilirlik yazında güncel bir konu olarak ele alınmaktadır ve Türkiye bağlamında da bu tür çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bütün bunlardan hareketle bu araştırmada 1985–2021 dönemine ait IMF verileri kullanılarak Türkiye'de çevresel göstergeler ile finansal gelişmişlik arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmada analizde kullanılan değişkenlere ait serilerin durağanlık derecelerinin belirlenmesi ADF ve PP birim kök testleri yardımıyla incelenmiştir. Modelde kullanılan değişkenler arasındaki eşbütünleşme ilişkisi Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (ARDL) yaklaşımı ile incelenmiştir. Üç farklı model içinde değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, finansal yapının farklı boyutlarının çevresel kalite üzerindeki etkilerinin aynı olmadığını, kullanılan finansal göstergenin özelliğine bağlı olarak karbon emisyonları üzerindeki etkilerinin yönünün ve işaretlerinin farklı olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
As technology advances to meet society's ever-increasing demands, the environmental impact of companies has become increasingly questionable. In this context, the consumption of diversified goods and services increases the need for financing, while efforts are underway to curb the resulting environmental damage caused by emissions. Financial development and sustainability are a hot topic in the literature, and such studies are needed in the Turkish context. Based on all of this, this research examines the relationships between environmental indicators and financial development in Turkey using IMF data from 1985–2021. In the study, the stationarity levels of the series of variables used in the analysis were determined using ADF and PP unit root tests. The cointegration relationship between the variables used in the model was examined using the Distributed Lag Autoregressive (ARDL) approach. A long-term relationship between the variables was found in three different models. The findings reveal that different dimensions of the financial structure do not have the same impact on environmental quality, and the direction and signs of their effects on carbon emissions may differ depending on the characteristics of the financial indicator used.