Metal plakaların balistik performansının nümerik analizi
Numerical analysis of the ballistic performance of metal plates
- Tez No: 993049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ EVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, bir metal topun başlangıç hızının ve farklı metallerden yapılmış kare plakaların malzeme özelliklerinin balistik davranış üzerindeki etkisi sayısal ve istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Sayısal modellemelerde metal plakalar Paslanmaz Çelik NL, Bakır Alaşımı NL ve Alüminyum Alaşımı NL kullanılarak tasarlanmıştır. Bilye başlangıç hızı 450 m/s, 475 m/s ve 500 m/s olarak belirlenmiştir. Balistik performansın sayısal analizi ANSYS WORKBENCH Explicit Dynamics yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sayısal analizlerin test sıralaması Taguchi L9 ortogonal diziye göre belirlenmiştir. Bu dizi için birinci ve ikinci parametreler sırasıyla plaka malzeme türü ve bilye başlangıç hızı olarak seçilmiş ve her bir parametre üç farklı seviyeye sahiptir. Plakaların sayısal analize bağlı modellenmesinde Tututu-Tutulu sınır şartı kullanılmış ve her bir kenar sabitlenmiştir. Plaka malzeme türü ve bilye başlangıç hızının bilye çıkış hızı ile bilye darbe enerjisi üzerindeki etkisini ve optimum seviyelerini belirleyebilmek için S/N oran analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca malzeme türü ve bilye başlangıç hızının bilye çıkış hızı ve darbe enerjisi üzerindeki anlamlılık seviyesi ile katkı oranlarının tespitinde varyans analizi kullanılmıştır. Bu tezden elde edilen veriler göstermiştir ki, balistik analizlerde plakaların tasarlandığı malzeme türü %95 güven seviyesinde ANOVA hesaplamalarına göre anlamlı parametredir. Bilye başlangıç ve bilye çıkış hızları arasındaki fark azaldıkça darbe enerjisinde düşüş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the influence of the initial velocity of a metal ball and the material properties of the square plates made of different metals on ballistic behavior was evaluated numerically and statistically. In the numerical modeling, metal plates were designed utilizing Stainless Steel NL, Copper Alloy NL, and Aluminum Alloy NL. The initial velocity of the ball was determined as 450 m/s, 475 m/s and 500 m/s. Numerical analysis of ballistic performance was completed using ANSYS WORKBENCH Explicit Dynamics software. The computational order for numerical examination was determined according to the Taguchi L9 orthogonal array. The first and second parameters for the computational order were selected as the material type of the plate and ball initial velocity, respectively, and each parameter had three different levels. Clamped-Clamped boundary conditions were utilized in the numerical modeling of the plates, with each edge fixed. S/N ratio analysis was performed to determine the effects and optimum levels of the material type of the plate and ball initial velocity on ball exit velocity and impact energy. Furthermore, variance analysis was used to determine the significance level and contribution rates of the material type and ball initial velocity on ball exit velocity and impact energy. The data calculated from this thesis show that the material type designed from the metal plates is a significant parameter according to ANOVA calculations at 95% confidence level in ballistic analyses. A decrease in the difference between initial velocity and exit velocity of the ball causes a decrease in impact energy of the ball.