Tarımda sürdürülebilir su yönetimi: Rüzgâr perdeleri
Sustainable water management in agriculture: Windbreaks
- Tez No: 993048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK EREN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir tarımsal sulama, su kaynaklarının çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda etkin, verimli ve bilinçli bir şekilde kullanılmasıdır. Bu yaklaşım, mevcut tarımsal üretimin ihtiyaçlarını karşılarken, gelecek nesillere de su kaynaklarından aktarılabilmesini sağlamayı garantiler. Sürdürülebilir tarımsal sulama, su ihtiyacının belirlenmesi, suyun verimli kullanımı ve ihtiyaç duyulan su miktarının azaltıması temeline dayanmaktadır. Su ihtiyacının azaltılması için buharlaşma miktarında etkili rol oynayan rüzgâr hızının azaltılması için rüzgâr perdelerinin kullanılması bu tezin amacıdır. Bu yüzden çalışma alanı olarak seçilen Mardin İli'nde rüzgâr perdesi yaptılmadan önceki su ihtiyacı ile yapıldıktan sonraki su ihtiyacı karşılaştırılması yapılmıştır. Bunun için minimum ve maksimum hava sıcaklığı, güneşlenme süresi, nispi nem yüzdesi ve rüzgâr hızı verileri kullanılarak Penmain Monteith ile potansiyel evapotranspirasyon hesaplanmıştır. Rüzgâr perdesi sonrası hesaplanan rüzgâr verisi ile diğer tüm parametreler aynı bırakılarak tekrar su ihtiyacı hesaplanmıştır. Bu sulama alanında rüzgâr perdesi kullanıldığı takdirde referans bitki su tüketiminin ortalama olarak % 24,5 oranında azalacağı bulunmuştur. Ayrıca özellikle en büyük azalmanın en fazla su ihtiyacı olan temmuz ayında gerçekleştiği hesaplanmıştır. Rüzgâr perdelerinin kullanılması ile sağlanabilecek su tasarrufunun yanında rüzgâr erozyonu da önlenmiş olmakta, yaşam için uygun ortam oluşturulduğu için bioçeşitliliğe de katkı sağlamaktadır. Bu yüzden özellikle Mardin İlimiz gibi hem evapotranspirasyonun hem de rüzgâr erozyonunun yüksek olduğu bölgelerde rüzgâr perdelerinin kullanılması gerekmektedir. Bu sayede hem ekonomik olarak katkı sağlanabilecek hem de gıda güvenliği artırılmış olacaktır. Bu da iklim değişikliği sebebiyle kuraklık riskinin giderek daha çok arttığı nüfus artışı sebebiyle gıda talebinin yükseldiği gözönünde bulundurulursa rüzgâr perdeleri sürdürülebilir doğa tabanlı çözümler olarak büyük bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Sustainable agricultural irrigation is the effective, efficient, and conscious use of water resources in accordance with the principles of environmental, economic, and social sustainability. This approach ensures that the needs of current agricultural production are met while also guaranteeing that water resources can be transferred to future generations. Sustainable agricultural irrigation is based on determining water needs, using water efficiently, and reducing the amount of water required. The aim of this thesis is to use windbreaks to reduce wind speed, which plays an effective role in evaporation, in order to reduce water requirements. Therefore, the water requirements before and after the installation of windbreaks were compared in Mardin Province, which was selected as the study area. For this purpose, potential evapotranspiration was calculated using Penman-Monteith based on minimum and maximum air temperature, sunshine duration, relative humidity percentage, and wind speed data. The water requirement was recalculated using the wind data calculated after the windbreak, while all other parameters were kept the same. It was found that if a windbreak is used in this irrigation area, the reference crop water consumption would decrease by an average of 24.5%. Furthermore, it was calculated that the greatest reduction occurred in July, when water demand is highest. In addition to the water savings that can be achieved through the use of windbreaks, wind erosion is also prevented, and they contribute to biodiversity by creating a suitable environment for life. For this reason, the use of windbreaks is particularly necessary in regions such as our province of Mardin, where both evapotranspiration and wind erosion are high. This will provide economic benefits and increase food security. Considering the increasing risk of drought due to climate change and the rising demand for food due to population growth, windbreaks have great potential as sustainable nature-based solutions.