Sıçanlarda latanoprostene bunod'un random sırt deri fleplerinin canlılığı üzerine etkisi
The effect of latanoprostene bunod on the viability of random dorsal skin flaps in rats
  1. Tez No: 993296
  2. Yazar: MİRAY KALINBAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Travma, diyabet, tümör çıkarılması gibi sebeplerle oluşan yaraların tedavisinde estetik ve fonksiyonel sonuç sağlayan lokal flepler sıklıkla tercih edilmektedir. Flep iskemisine bağlı nekroz gelişiminin önüne geçilmesi için birçok cerrahi veya farmakolojik yöntem denenmiştir. Bu çalışmada Latanoprostene bunod'un içeriğinde bulunan prostaglandin F2α analoğu (latanoprostik asit) ve nitrik oksit donörü (butanediol mononitrat) kombinasyonunun, mikrodolaşımı artırarak doku nekrozunu azaltabileceği ve histopatolojik iyileşmeyi destekleyebileceği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Her birinde 10 rat bulunan 3 grup oluşturuldu. Kontrol grubuna serum fizyolojik, düşük doz ilaç verilen gruba 10-5 M latanoprostene bunod ve yüksek doz ilaç verilen gruba 10-4 M latanoprostene bunod günlük olarak ameliyat gününden itibaren intradermal enjekte edildi. Flepler günlük olarak fotoğraflandı. 14.günde alınan doku örnekleri ödem, kollajen artışı, damarlaşma, nekroz, VEGF, SOD parametreleri açısından histopatolojik olarak incelendi. Dokuda NO düzeyleri için biyokimyasal incelemeler yapıldı. Çekilen fotoğraflarda Image J programı kullanılarak nekroz alanı hesaplandı. Bulgular: Flep nekroz oranı kontrol grubunda ortalama %46.6 iken, düşük doz LB grubunda %31.7, yüksek doz grubunda %19.4 olarak tespit edilmiştir (p<0.001). Histopatolojik olarak yüksek doz grubunda ödem, inflamasyon ve doku hasarı en düşük düzeyde gözlenmiştir. NO düzeyinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilememiştir ancak kontrol grubu ortalaması 198,8 ± 42,16, düşük doz grubu ortalaması 227,82 ± 53,02, yüksek doz grubu ortalaması 270,25 ± 118,21 olarak bulunmuştur. SOD düzeylerinde anlamlı fark bulunmuştur ve yüksek doz ilaç verilen grupta düşük bulunmuştur. Sonuç: Latanoprostene Bunod, doza bağlı uygulamada rat dorsal sırt flebi modelinde flep canlılığını artırmakta, ödem ve inflamasyonu azaltarak histopatolojik iyileşmeye katkı sağlamaktadır. NO ve prostaglandin bileşeninin sinerjik etkisi sayesinde, flep cerrahisinde farmakolojik destekleyici ajan olarak potansiyel bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Local flaps are frequently preferred in the treatment of wounds caused by trauma, diabetes, or tumor excision due to their ability to provide both aesthetic and functional outcomes. Various surgical and pharmacological methods have been investigated to prevent flap necrosis secondary to ischemia. This study hypothesizes that the combination of prostaglandin F2α analog (latanoprostic acid) and nitric oxide donor (butanediol mononitrate) in Latanoprostene Bunod may enhance microcirculation, reduce tissue necrosis, and support histopathological healing. Materials and Methods: Thirty rats were divided into 3 groups of 10. The control group received intradermal injections of physiological saline. The low-dose group received 10⁻⁵ M Latanoprostene Bunod, and the high-dose group received 10⁻⁴ M Latanoprostene Bunod, administered daily from the day of surgery. Flaps were photographed daily. On postoperative day 14, tissue samples were collected for histopathological analysis, including edema, collagen increase, neovascularization, necrosis, VEGF, and SOD levels. Nitric oxide (NO) levels in tissue were analyzed biochemically. Necrotic area was measured using ImageJ software. Results: The average flap necrosis rate was 46.6% in the control group, 31.7% in the low-dose group, and 19.4% in the high-dose group (p<0.001). Histopathological analysis showed that edema, inflammation, and tissue damage were lowest in the high- dose group. Although NO levels did not differ significantly between groups, mean values were 198.8 ± 42.16 in the control group, 227.82 ± 53.02 in the low-dose group, and 270.25 ± 118.21 in the high-dose group. A statistically significant difference was found in SOD levels, with the lowest values observed in the high-dose group Conclusion: atanoprostene Bunod, particularly at high doses, increases flap viability in the rat dorsal skin flap model and contributes to histopathological improvement by reducing edema and inflammation. With the synergistic effect of nitric oxide and prostaglandin components, it may serve as a potential pharmacological adjunct in flap surgery.