Çeliklerin kaynaklı bağlantılarında oluşan artık gerilmelerin titreşimle giderilmesinin sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmesi
Modeling the relief of residual stresses in welded joints of steels through vibration using the finite element method
  1. Tez No: 993302
  2. Yazar: ŞEREF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, endüstride alın kaynağı ile birleştirilen St-37 çeliklerde kaynak ısısından dolayı oluşan iç gerilmelerin titreşimle gerilme giderme yöntemi kullanılarak azaltılma işlemi deneysel olarak analiz edilmiş ve bu proses tümüyle sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmiştir. Öncelikle alın alına kaynak için 10 mm kalınlığındaki St-37 çelik plakaların kenarına kaynak ağızı açma işlemi yapıldı. Daha sonra, lazer kesim, frezeleme ve St-37 plakanın imalatı aşamalarında oluşan iç gerilmeleri kaldırmak için gerilme giderme tavlaması plakalara uygulandı. Kaynak işlemi sırasında, kaynak masasına olabilecek ısı iletimini engellemek için ahşap kütüğün üzerinde parçalar alın alına kaynak işlemine tabi tutuldu. İşlem biter bitmez parçanın üzerinde ITAB (Isı Tesiri Altındaki Bölge) bölgesi de dahil olmak üzere belirlenen noktalardan farklı zamanlara göre lazerli sıcaklık ölçer ile sıcaklık ölçümleri yapıldı. Kaynak sonrası, numunelerde ITAB bölgesinde oluşan artık gerilmelerin tespit edilebilmesi için numuneler X-Işını Difraktometresi (XRD) analizine tabi tutularak belirlenen kritik noktalardan artık gerilme analizleri yapıldı. Belirlenen gerilme değerlerinin düşürülmesi için numuneler titreşimle gerilme giderme (VSR) işlemine tabi tutuldu. Bu işlem sonrası numunelere tekrar aynı noktalardan ikinci bir XRD analizi yapıldı ve belirlenen noktalardan artık gerilme değerleri tespit edildi. Böylece elde edilen sonuçlara göre titreşimle gerilme giderme işlemi sonrası artık gerilmelerin % 10 civarında azaldığı tespit edildi. Bu deneysel proses birebir sonlu elemanlar yöntemi ile zamana bağlı olarak (transient) modellendi. Modelleme ile elde edilen sayısal sonuçların deneysel aşama sonuçları ile son derece uyumlu olduğu tespit edildi. Böylece, sayısal modelin başarısı ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of reducing internal stresses caused by welding heat in St-37 steels joined by welding in industry using the vibration stress relief method was experimentally analyzed, and this process was modeled entirely using the finite element method. First, a welding groove was cut into the edge of the 10 mm thick St-37 steel plates for butt-welding. Subsequently, stress relief annealing was applied to the plates to eliminate internal stresses generated during the laser cutting, milling, and manufacturing stages of the St-37 plate. During the welding process, the pieces were welded on top of a wooden block to prevent heat transfer to the welding table. As soon as the welding process was completed, temperature measurements were taken at specified points, including the HAZ (Heat Affected Zone) area, using a laser temperature gauge at different times. After welding, residual stresses formed in the HAZ region of the samples were detected by subjecting the samples to X-ray Diffractometer (XRD) analysis and performing residual stress analyses at the critical points identified. To reduce the identified stress values, the samples were subjected to vibration stress relief (VSR) treatment. Following this process, a second XRD analysis was performed on the samples at the same points, and residual stress values were determined at the specified points. Thus, based on the results obtained. it was determined that residual stresses decreased by approximately 10% after the vibration stress relief process. This experimental process was modeled using the finite element method as a time-dependent (transient) model. It was determined that the numerical results obtained from the modeling were highly consistent with the experimental stage results. Thus, the success of the numerical model was demonstrated.