Havacılık elektroniğinde yüksek irtifa nem sensörü deneysel çalışması ve nanoteknolojiye dayalı hibrit yaklaşımın teorik incelenmesi
In aviation electronics, experimental study of high altitude humidity sensor and theoretical investigation of nanotechnology-based hybrid approach
  1. Tez No: 993310
  2. Yazar: SEDA BUDAK AKKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Electrical and Electronics Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek irtifa koşullarında nem ölçümünün doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmak amacıyla geliştirilen düşük maliyetli, taşınabilir ve kablosuz bir çevresel izleme sistemi sunulmuştur. Öncelikle nem sensör teknolojileri detaylı bir literatür taramasıyla incelenmiş, kapasitif sensörlerin çevresel etkiler altındaki davranışları analiz edilmiştir. SHT20 sensörünün doğruluk, tepki süresi ve stabilite gibi teknik özellikleri değerlendirilmiş; sistemin hem Arduino hem de NodeMCU ESP8266 platformlarında gerçekleştirdiği veri toplama ve iletim işlemleri laboratuvar dışı koşullarda test edilmiştir. Toplanan veriler Python yazılımı aracılığıyla grafiksel olarak analiz edilerek nem–sıcaklık değişimi, zamana bağlı tepkiler ve platformlar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Bununla birlikte, bu çalışma yalnızca mevcut donanım sistemlerinin performansını değerlendirmekle kalmamış; aynı zamanda nanoteknoloji temelli sensör materyallerinin (örneğin grafen, ZnO nanoteller, karbon nanotüpler) gelecekte SHT20 benzeri sensörlerle hibrit biçimde bütünleştirilerek daha hassas, enerji verimliliği yüksek ve minyatürize sistemlerin geliştirilmesine öncülük edebileceğini de ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a low-cost, portable, and wireless environmental monitoring system was developed to improve the accuracy and reliability of humidity measurement under high-altitude conditions. First, humidity sensor technologies were reviewed through an extensive literature study, and the behavior of capacitive sensors under environmental influences was analyzed. The technical characteristics of the SHT20 sensor—such as accuracy, response time, and stability—were evaluated, and the system's data acquisition and transmission capabilities were tested under non-laboratory conditions on both Arduino and NodeMCU ESP8266 platforms. The collected data were analyzed graphically using Python software, allowing examination of humidity–temperature variation, time-based responses, and cross-platform comparisons. Furthermore, this study not only evaluates the performance of current hardware systems, but also highlights the future potential of integrating nanotechnology-based sensor materials (e.g., graphene, ZnO nanowires, carbon nanotubes) with sensors like SHT20 to create hybrid structures. These hybrid systems may enable the development of more sensitive, energy-efficient, and miniaturized sensor solutions for advanced applications.