Öğretim yöntemlerinden dedikodu halkası ve düzensiz örnek olayın öğrenci öğrenmelerine etkisi
The effects of gossip ring and irregular case study teaching methods on student learning
- Tez No: 993309
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL DİNÇ ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Music, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada; lise müzik dersinde kullanılacak olan öğretim yöntemlerinden dedikodu halkası ve düzensiz örnek olayın öğrencilerin öğrenme düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma karma yöntem deseninde tasarlanmış olup nicel bir yaklaşım olan deneysel araştırma türlerinden uygulamalı alan araştırmaları ve nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz desen uygulanmıştır. Araştırmada ön test ve son test uygulamaları için lise müzik ders kitabından“Atatürk ve Müzik”ünitesinin“11.D.7. Atatürk'ün müzik eğitimi için yurt dışına gönderdiği sanatçıları ve onların eserlerini tanır”kazanımı seçilmiştir. Belirlenen konu ve kazanıma ilişkin başarı testi hazırlanmış ve uygulanmıştır. İlk olarak konu öğrencilere aktarılmadan önce gruplara ön test uygulanmış, öğrencilerin konuya ilişkin ön öğrenmelerinin olup olmadığı test edilmiştir. Ardından konu kontrol grubuna geleneksel yöntemlerden biri olan sunuş yoluyla, deney grubuna ise dedikodu halkası ve düzensiz örnek olay yöntemiyle aktarılmıştır. Sonrasında aynı sorular son test olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Klasik anlatım yöntemi, örnek olay ve dedikodu halkası yöntemlerinden hangisinin öğrenci öğrenmelerine daha yüksek etkisi olduğu araştırılmıştır. Uygulama sonunda kontrol grubuna dedikodu halkası ve düzensiz örnek olay yöntemiyle ders bir kez daha anlatılarak diğer grupla eğitim eşitliği sağlanmıştır. Araştırmada kullanılacak bilgi testi araştırmacı tarafından hazırlanmış, ardından üç alan ve bir ölçme uzmanının görüşlerine sunulmuştur. Gelen dönütlerin ardından araştırmacı bilgi testinin güvenirlik ve geçerliliğini test etmek amacıyla pilot uygulamayı gerçekleştirmiştir. Deney grubuna uygulanan dedikodu halkası ve düzensiz örnek olay yöntemiyle konu işlenmesine ilişkin görüşleriyle ve kontrol grubuna uygulanan geleneksel yöntemle ders işlenmesine ilişkin görüşleri yüz yüze odak grup görüşmesiyle elde edilmiştir. Sonrasında aynı sorular sontest olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Nicel veriler, deney ve kontrol gruplarının ön test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmadığını; ancak son test puanlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark oluştuğunu ortaya koymuştur. Bu durum, Dedikodu Halkası ve Düzensiz Örnek Olay yöntemlerinin öğrenci başarısını artırmada geleneksel öğretim yöntemlerine göre daha etkili olduğunu göstermektedir. Etki büyüklüğü analizleri de bu sonucu desteklemekte ve deney grubundaki etkinin“büyük etki düzeyi”nde olduğunu ortaya koymaktadır. Kontrol grubunda ise öğretim süreci başarıyı anlamlı olarak artırsa da bu etki“orta düzeyde”de kalmıştır. Nitel veriler ışığında ise öğrenciler, etkileşimli ve işbirlikçi öğrenme ortamlarının derse olan ilgilerini artırdığını, bilgilerin daha kalıcı hale geldiğini ve öğrenmeyi daha eğlenceli bir hale getirdiğini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte, bazı öğrenciler bu yöntemlerin her derse uygun olmadığını belirtmiş; özellikle sayısal derslerde geleneksel yöntemlere daha yatkın olduklarını dile getirmiştir. Öğrenci başarısını artırmak ve öğrenmeyi kalıcı hale getirmek için müzik derslerinde dedikodu halkası ve düzensiz örnek olay gibi etkileşimli öğretim yöntemlerine öncelik verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how gossip ring and irregular case study, which are teaching methods to be used in high school music lessons, will affect students' learning levels. The study was designed in a mixed method design and was conducted within the framework of applied field research, which is a quantitative approach, experimental research types, and case study, which is a qualitative research approach. In the study, a pretest-posttest control group random design was applied. For the pretest and posttest applications in the study, the outcome of the unit“Atatürk and Music”from the high school music textbook,“11.D.7. Recognizes the artists Atatürk sent abroad for music education and their works”, was selected. An achievement test was prepared and applied for the determined subject and outcome. First, before the subject was transferred to the students, a pre-test was applied to the groups to test whether the students had prior knowledge about the subject. Then, the subject was transferred to the control group through a traditional presentation method, and to the experimental group through a gossip ring and an irregular sample event method. Then, the same questions were applied to both groups as a post-test. It was investigated which of the classical lecture method, case study and gossip ring methods had a higher effect on student learning. At the end of the application, the control group was taught the lesson once more with the gossip ring and irregular case study method and thus, equality of education was ensured with the other group. The knowledge test to be used in the study was prepared by the researcher and then presented to the opinions of three field and one measurement expert. After the feedback received, the researcher carried out a pilot application in order to test the reliability and validity of the knowledge test. The opinions of the experimental group regarding the subject matter being taught using the gossip ring and irregular case study method and the opinions of the control group regarding the subject matter being taught using the traditional method were obtained through a face-to-face focus group interview. Afterwards, the same questions were applied to both groups as a posttest. Quantitative data revealed that there was no significant difference between the pretest scores of the experimental and control groups; however, there was a significant difference in favor of the experimental group in the posttest scores. This situation shows that the Gossip Ring and Irregular Case Study methods are more effective than traditional teaching methods in increasing student success. Effect size analyses also support this result and reveal that the effect in the experimental group is at a“large effect level”. In the control group, although the teaching process significantly increased success, this effect remained at a“medium level”. In the light of qualitative data, students stated that interactive and collaborative learning environments increased their interest in the course, made information more permanent and made learning more fun. However, some students stated that these methods are not suitable for every course; they stated that they are more inclined to traditional methods, especially in numerical courses. In order to increase student success and make learning permanent, it is recommended that interactive teaching methods such as gossip circles and irregular case studies be prioritized in music courses.