Biyofilik tasarım parametreleri ve yeşil bina sertifikasyon kriterleri arasındaki uyumluluk düzeyinin konut yapıları üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of the level of compatibility between biophilic design parameters and green building certification criteria through residential buildings
  1. Tez No: 993316
  2. Yazar: DENİZ ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UŞMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Biyofili kavramı insanların doğaya olan ve doğuştan gelen biyolojik bağlılığını ifade ederken; biyofilik tasarım kavramı, insan ve doğa etkileşiminin yapılı çevrelerde uygulanarak doğanın olumlu etkilerinden faydalanmak olarak tanımlanabilir. Önceki çalışmalar, biyofilik tasarım yaklaşımının benimsenmesinin kullanıcıların psikolojik, sosyal ve fizyolojik refahını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, insanların hayatlarının büyük bir kısmını geçirdikleri konutlarda biyofilik tasarım yaklaşımının benimsenmesi, biyofilik mekân kalitesini ve kullanıcıların refahını artırmak için önemli bir adım olacağı düşünülmektedir. Literatür taraması, konut yapıları bağlamında yeşil bina derecelendirme sistemlerinin biyofilik tasarım yaklaşımını ne ölçüde kapsadığını karşılaştırmalı ve bütüncül biçimde ele alan bir çalışmanın bulunmadığını ortaya koymuştur. Bu durum, biyofilik tasarım yaklaşımı ile sertifikasyon sistemleri arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmayı literatürde özgün bir konuma yerleştirmektedir. Bu çalışma, sürdürülebilir mimarlık yaklaşımı içerisinde önemli bir yere sahip olan yeşil bina sertifikasyon sistemleri ile biyofilik tasarım parametrelerini karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Çalışma, biyofilik tasarım yaklaşımı ile LEED ve BREEAM yeşil bina sertifikasyon sistemleri arasındaki ilişkiyi, seçilen üçü LEED sertifikalı, üçü BREEAM sertifikalı ve dördü biyofilik tasarım yaklaşımına sahip toplam on konut yapısı üzerinden karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, biyofilik tasarım parametreleri temel alınmış; yapıların mekânsal özellikleri, sertifikasyon sistemlerinin kriterleriyle ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Bu çalışmada, LEED ve BREEAM sertifikasyon sistemleri ile biyofilik tasarım yaklaşımı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapıların proje dokümanları ve ilgili teknik verileri üzerinden elde edilen bulgular temel alınarak, daha önce sertifikasyon sistemleri ile biyofilik tasarım parametreleri arasında oluşturulan ilişki şemaları aracılığıyla yapılar değerlendirilmiştir. Bu analiz sonucunda her bir parametrenin sertifikasyon sistemleriyle olan ilişkisi; yüksek, orta, düşük ya da konsept bazlı dolaylı ilişki olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, biyofilik tasarım ile sertifikasyon sistemleri arasında doğrudan örtüşen başlıkların yanı sıra, sınırlı ya da dolaylı biçimde ilişki kurulan alanların da açık bir şekilde ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of biophilia refers to humans' innate biological connection to nature, while the concept of biophilic design can be defined as applying human-nature interaction in built environments to benefit from nature's positive effects. Previous studies have shown that adopting a biophilic design approach can positively affect users' psychological, social, and physiological well-being. In this context, adopting a biophilic design approach in homes, where people spend a large part of their lives, is considered an important step towards increasing biophilic spatial quality and user well-being. A literature review revealed that there is no study that comprehensively and comparatively addresses the extent to which green building rating systems encompass the biophilic design approach in the context of residential buildings. This situation places this study, which examines the relationship between the biophilic design approach and certification systems, in a unique position in the literature. This study comparatively addresses green building certification systems, which hold an important place within the sustainable architecture approach, and biophilic design parameters. The study aims to comparatively evaluate the relationship between the biophilic design approach and the LEED and BREEAM green building certification systems through ten residential buildings: three LEED-certified, three BREEAM-certified, and four uncertified buildings with a biophilic design approach. In this regard, biophilic design parameters were used as a basis; the spatial characteristics of the buildings were analyzed in relation to the criteria of the certification systems. The findings obtained from the accessible project documents, official scorecards, and architectural data of the structures examined within the scope of this study have been evaluated. The criteria of the LEED and BREEAM certification systems and the parameters of the biophilic design approach have been correlated with each other through the tables and diagrams created. As a result of this analysis, the relationship of each parameter with the certification systems was evaluated as high, medium, low, or concept-based indirect relationship. Thus, the aim was to clearly reveal not only the directly overlapping topics between biophilic design and certification systems, but also the areas with limited or indirect relationships.