Tasavvufi temsilin görsel anlatımı: TRT Vefa Sultan dizisi örneği
Visual expression of Sufi representation: the example of TRT Vefa Sultan series
- Tez No: 993522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Tasavvuf, insanın içsel olarak dini yaşantısını ve mâneviyatını güçlendiren bir disiplindir. Kişinin inancını yaşayabilmesi için yalnızca dini bilgileri kâğıt üzerinde öğrenerek hıfzetmesi yeterli değildir. Kişi, öğrendiği ilmini amellerine dönüştürebildiği sürece tam anlamıyla gerçek mü'min sayılır. İslâm'ın bize sunmuş olduğu bu manevî yaşantıyı tasavvuf öğretileriyle gerçekleştiririz. Tasavvufi yaşantıda bize örnek olabilecek pek çok şahsiyet olmuştur. Bu örnek şahsiyetler gerek yaşam şekilleri, gerekse öğretileri ile insanlara mânevî rehberlik ederek olgunluğa ulaştırıp, yol gösterici olmuşlardır. Aynı zamanda ahlâki değerleri de ön plana çıkararak toplum içerisindeki ilişkilerin sevgi ve huzur içerisinde devam etmesinde önemli rol oynamışlardır. Günümüzde dijital imkânların çoğalmasıyla birlikte birçok bilgiye daha kolay ulaşabilmekteyiz. Çeşitli platformlarda yayımlanan dizi ve filmler vasıtasıyla da yapımcılar birçok konu hakkında mesajlarını izleyenlere aktarabilmektedir. Tasavvuf, bu gözde konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu çalışmamızda TRT 1 ekranlarında yayımlanan ve Muslihuddin Mustafa'nın (Şeyh Vefa) hayatını ve mesajlarını ekranlara taşıyan“Vefa Sultan”dizisi ele alınmaktadır. Dizide tasavvuf kavramlarının, sembollerinin görsel olarak nasıl aktarılıp insanların iç dünyasına nasıl dokunabildiği ve dizinin gerçeklikle bağlantısını ne derece kurabildiği, tezimizin problemi olarak belirlenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme tekniği kullanılarak dijital veriler incelenmiş ve tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sufism is a discipline that strengthens an individual's inner religious experience and spirituality. Merely learning and memorizing religious knowledge from written sources is not sufficient for one to truly live by their faith. A person can be regarded as a genuine believer only when they are able to transform their acquired knowledge into righteous actions. The spiritual dimension that Islam presents to humanity is realized through Sufi teachings and practices. Throughout history, numerous exemplary figures have embodied the essence of Sufism. These individuals have served as spiritual guides, leading people toward moral and spiritual maturity through both their way of life and their teachings. Moreover, by emphasizing ethical values, they have played a significant role in fostering love and harmony within social relations. In the modern era, the proliferation of digital technologies has made access to information much easier. Through various media platforms, producers are now able to convey their messages on a wide range of subjects via television series and films. Among these subjects, Sufism has gained a prominent place. This study examines the TV series Vefa Sultan, broadcast on TRT 1, which portrays the life and spiritual teachings of Muslihuddin Mustafa (known as Sheikh Vefa). The main research problem of this study is to explore how Sufi concepts and symbols are visually represented in the series, how they resonate with the inner world of the audience, and to what extent the series maintains a connection with historical and spiritual reality. The study employs a qualitative research design, using document analysis to examine and interpret digital data.