Kadınlarda toplumsal cinsiyet rolü stresinin durumluk ve sürekli kaygı üzerinde etkisi
The effect of gender role stress on state and traits anxiety in women
- Tez No: 993531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın üniversite öğrencilerinde toplumsal cinsiyet rolü stresinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 18–35 yaş aralığında bulunan kadın üniversite öğrencileri oluştururken, örneklem kolay örnekleme yöntemiyle seçilen 391 gönüllü katılımcıdan oluşmuştur. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu, Kadın Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği (KTCRSÖ) ve Durumluk–Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin genel değerlendirilmesinde frekans ve yüzde dağılımlarının yanı sıra aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler gibi tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Normallik dağılımını test etmek amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmış; çarpıklık ve basıklık değerlerinin referans aralıklarında bulunması nedeniyle parametrik analiz yöntemleri tercih edilmiştir. Karşılaştırma analizlerinde iki grup arasındaki ortalamaların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi, değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik analizinde Cronbach's α katsayısı hesaplanmış; bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiş ve bulgular %95 güven aralığında raporlanmıştır. Elde edilen bulgular, kadın öğrencilerde toplumsal cinsiyet rolü stresinin arttıkça durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin de yükseldiğini göstermektedir. Ayrıca yaş ve medeni durum değişkenlerinin hem toplumsal cinsiyet rolü stresi hem de kaygı üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, toplumsal cinsiyet temelli baskıların kadınların psikolojik iyi oluşunu olumsuz etkileyebileceğine işaret etmektedir. Bu doğrultuda, üniversite ortamlarında toplumsal cinsiyet eşitliğini artırmaya yönelik eğitim çalışmalarının ve psikolojik destek hizmetlerinin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of gender role stress on state and trait anxiety levels among female university students. The study was conducted using a correlational screening model, a quantitative research method. The study population consisted of female university students aged between 18 and 35, and the sample consisted of 391 volunteer participants selected through convenience sampling. A Personal Information Form, the Female Gender Role Stress Inventory (GSISI), and the State-Trait Anxiety Inventory were used to collect data. The data obtained in the study were analyzed using SPSS. Descriptive statistics such as frequency and percentage distributions, as well as arithmetic mean, standard deviation, and minimum and maximum values, were used in the overall data analysis. The Kolmogorov-Smirnov test was used to test normality; parametric analysis was preferred because the skewness and kurtosis values were within the reference ranges. In comparative analyses, the independent samples t-test was used to compare means between two groups, and Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between variables. Cronbach's α coefficient was calculated for the reliability analysis of the scales, and simple linear regression analysis was conducted to assess the effect of the independent variable on the dependent variable. The significance level was set at .05, and the findings were reported at a 95% confidence interval. The findings indicate that as gender role stress increases in female students, state and trait anxiety levels also increase. Furthermore, age and marital status were found to create significant differences in both gender role stress and anxiety. These results indicate that gender-based pressures can negatively impact women's psychological well-being. Therefore, strengthening educational programs and psychological support services aimed at increasing gender equality in university settings is recommended.