Spinal anestezi uygulanan geriatrik hastalarda internal juguler ven ultrasonografisinin hipotansiyonu öngörmede etkisi
The role of internal jugular vein ultrasonography in predicting hypotension in geriatric patients undergoing spinal anesthesia
  1. Tez No: 993545
  2. Yazar: AYLİN NİL GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDENİZ ARGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı geriatrik hastalarda spinal anestezi sonrası gelişebilecek hipotansiyonu erken dönemde öngörebilmek ve önlenmesine katkı sağlamak için, intravasküler hacmin, noninvaziv ve kolay uygulanabilir bir yöntem olan internal juguler ven (İJV) ultrasonografisi ile incelenmesinin hipotansiyonu öngörmedeki etkinliğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif, gözlemsel olarak planlandı. Etik Kurul onamı ve bütün hastalardan bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra, 65 yaş ve üzeri, ASA I-III (American Society of Anesthesiologists), spinal anestezi altında cerrahi uygulanacak 85 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar preoperatif dönemde değerlendirildi; yaş, cinsiyet, boy, kilo, ASA sınıfı, eşlik eden hastalıklar, kullanılan ilaçlar, planlanan cerrahi tipi, hastaların kan basınçları (sistolik, diyastolik ve ortalama) kaydedildi. Supin pozisyonda İJV çap ve alan ölçümleri ultrasonografi ile gerçekleştirildi. Kollapsibilite indeksi (%) ise maksimum ve minimum çap veya alan değerleri kullanılarak hesaplandı. Ameliyathane odasında hastalara periferik intravenöz olarak yerleştirilen bir kanül yardımıyla 10 ml/kg/saat hızında izotonik NaCl infüzyonu başlatıldı. Bütün hastalar non-invaziv kan basıncı, beş derviasyonlu elektokardiyogram ve nabız oksimetresi ile monitörize edildi. Spinal anestezi, oturur pozisyonda iken, 10–12.5 mg %0,5 hiperbarik bupivakain (0,1 ml/sn) ile uygulandı. Sonrasında hastalar supine pozisyona alındı, duyusal ve motor blok seviyeleri belirlendi. Operasyon süresince sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel basınçlar ile kalp hızı, belirli aralıklarla kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 85 hastanın 47'sinde (%55.3) spinal anestezi sonrası hipotansiyon gelişti, 38 hastada ise (%44.7) hipotansiyon gelişmedi. Hipotansiyon gelişen hastaların VKİ (Vücut Kitle İndeksi) ve preoperatif sistolik kan basıncı değerleri anlamlı yüksek bulundu (p=0.020, p=0.001). Yaş, boy, kilo, cinsiyet, ASA skoru ve cerrahi tipinde gruplar arasında fark gözlenmedi. Maksimum İJV çapı ve alanı açısından gruplar arasında anlamlı fark yokken (p>0.05), minimum İJV çapı ve alanı hipotansiyon gelişen grupta anlamlı düşük bulundu (p<0.001). Hipotansiyon gelişen grupta kollapsibilite indeksleri ise anlamlı yüksek seyretti (p<0.001). ROC analizlerine göre İJV çapı ile hesaplanan kollapsibilite indeksi için eşik değer 43.50 (%91.7 ayırt edicilik; %87.2 duyarlılık; %86.8 özgüllük), İJV alanı ile hesaplanan için ise 48.56 (%98.0 ayırt edicilik; %95.7 duyarlılık; %94.7 özgüllük) olarak belirlendi. Sonuç: Çalışmamızda spinal anestezi uygulanan geriatrik hastalarda İJV ultrasonografisinin postspinal hipotansiyon riskini öngörmedeki rolü değerlendirildi. Bulgular, minimum İJV çapı ve alanının hipotansiyon gelişen hastalarda daha düşük, kollapsibilite indekslerinin ise daha yüksek olduğunu gösterdi. İlk 15 dakikada belirgin kan basıncı düşüşleri ve kalp hızı değişimleri, yakın hemodinamik takibin önemini ortaya çıkardı. Preoperatif İJV ölçümleri, post spinal hipotansiyon açısından riskli hastaların belirlenmesine katkı sağlayabilir ve erken tanı ile önleyici tedavi stratejilerini destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effectiveness of assessing intravascular volume using internal jugular vein (IJV) ultrasonography, a noninvasive and easily applicable method, in predicting hypotension that may develop in geriatric patients following spinal anesthesia, and to contribute to its prevention. Materials and Methods: This prospective observational study included 85 patients aged 65 years and older, classified as ASA I–III (American Society of Anesthesiologists), who were scheduled for surgery under spinal anesthesia. Ethical approval and written informed consent were obtained from all participants. Preoperative evaluations included age, sex, height, weight, ASA classification, comorbidities, medications, type of planned surgery, and blood pressure measurements (systolic, diastolic, and mean). IJV diameter and area measurements were performed in the supine position using ultrasonography. The collapsibility index (%) was calculated using the maximum and minimum diameter or area measurements. In the operating room, isotonic NaCl infusion was started at a rate of 10 ml/kg/h via a peripheral intravenous cannula. All patients were monitored with noninvasive blood pressure, five-lead electrocardiogram, and pulse oximetry. Spinal anesthesia was administered in the sitting position with 10–12.5 mg of 0.5% hyperbaric bupivacaine (0.1 ml/s). Patients were then placed in the supine position, and sensory and motor block levels were assessed. During the operation, systolic, diastolic, and mean arterial pressures, as well as heart rate, were recorded at regular intervals. Results: Hypotension developed in 47 of the 85 patients (55.3%) and did not occur in 38 patients (44.7%). Patients who developed hypotension had higher BMI and preoperative systolic blood pressure values. No differences were observed between groups in terms of age, height, weight, sex, ASA score, or surgical type. While maximum IJV diameter and area did not differ between groups (p>0.05), minimum IJV diameter and area, as well as collapsibility indices, were significantly different in the hypotension group (p<0.001). Patients with hypotension had lower minimum diameter and area values, and higher collapsibility indices. According to ROC analyses, the cut-off value for the collapsibility index calculated with IJV diameter was 43.50 (91.7% discriminative power; 87.2% sensitivity; 86.8% specificity), and for that calculated with IJV area was 48.56 (98.0% discriminative power; 95.7% sensitivity; 94.7% specificity). Conclusion: This study evaluated the predictive role of IJV ultrasonography in post-spinal hypotension in geriatric patients. The findings demonstrated that minimum IJV diameter and area were lower, while collapsibility indices were higher, in patients who developed hypotension. Significant decreases in blood pressure and changes in heart rate observed within the first 15 minutes emphasized the importance of close hemodynamic monitoring. Preoperative IJV measurements may help identify patients at risk for post-spinal hypotension and support early diagnosis and preventive treatment strategies.