İnce agrega ikamesi olarak e-atık plastik kullanımının betonun mekanik ve yüksek sıcaklık davranışına etkisi
Effect of using e-waste plastic as fine aggregate replacement on the mechanical and high-temperature behavior of concrete
  1. Tez No: 993556
  2. Yazar: ZEYAD KHALAF MASHAR MASHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERHAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Elektronik atık üretimi, çevre ve insan sağlığı açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Günümüzde e-atıkların uygunsuz biçimde bertaraf edilmesi, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde çeşitli çevresel kirliliklere yol açmaktadır. E-atıkların geri dönüşüm süreçleri ise çeşitli sağlık risklerini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, elektronik atıklardan elde edilen kaba veya ince agregaların beton üretiminde kullanılması, hem elektronik atıkların bertarafı hem de beton üretiminin neden olduğu çevresel sorunlara yönelik uygulanabilir bir çözüm sunmaktadır.Bu çalışmada, beton üretiminde ince agrega yerine farklı oranlarda (%0, %5, %10, %15 ve %20) E-atık plastiği kullanılarak beton karışımları hazırlanmıştır. Tüm serilerde çimento ağırlığının %3'ü oranında silis dumanı ikame edilmiş ve karışımların işlenebilirliğini sağlamak amacıyla %1,70 oranında kimyasal akışkanlaştırıcı katkı kullanılmıştır. Deneysel program kapsamında, taze beton özelliklerinden çökme (slump) deneyi; sertleşmiş beton özelliklerinden ise basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, eğilme dayanımı ve ultrases geçiş hızı (UPV) testleri uygulanmıştır. Ayrıca betonun yüksek sıcaklık davranışını değerlendirmek amacıyla numuneler 100 °C, 300 °C, 500 °C ve 700 °C sıcaklık seviyelerine maruz bırakılmış ve bu işlemler sonrasında mekanik özelliklerde meydana gelen değişimler analiz edilmiştir. Bu doğrultuda, toplam 150 adet silindir numune (10×20 cm) ve 75 adet prizma numune (7×7×28 cm) üretilerek ilgili deneylere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The generation of electronic waste poses a significant problem in terms of environmental protection and human health. Today, the improper disposal of e-waste leads to various forms of environmental pollution in both developed and developing countries. Moreover, recycling processes of e-waste involve considerable health risks. Therefore, the utilization of coarse or fine aggregates derived from electronic waste in concrete production offers a viable solution to both the disposal of electronic waste and the environmental problems associated with concrete production. In this study, concrete mixtures were prepared by replacing fine aggregate with E-waste plastic at different ratios (0%, 5%, 10%, 15%, and 20%). In all series, silica fume was incorporated at a rate of 3% by weight of cement, and a chemical superplasticizer was used at a dosage of 1.70% to ensure the workability of the mixtures. Within the scope of the experimental program, the slump test was conducted to evaluate the fresh concrete properties, while compressive strength, splitting tensile strength, flexural strength, and ultrasonic pulse velocity (UPV) tests were performed to determine the hardened concrete properties. In addition, to assess the high-temperature behavior of concrete, the specimens were exposed to temperature levels of 100 °C, 300 °C, 500 °C, and 700 °C, and the changes in mechanical properties after these treatments were analyzed. Accordingly, a total of 150 cylindrical specimens (10×20 cm) and 75 prismatic specimens (7×7×28 cm) were produced and subjected to the relevant tests.